Mohlo sa Československo rozdeliť bez referenda? Kurňa, už 1 500 rokov žijeme nelegitímne. Mojmír referendum tiež nerobil, keď Slovensko pripojil k Veľkej Morave, vtipkuje Hrnko

26. 12. 2017 13:01

Podpredseda národniarov na sociálnej sieti uviedol, ako pred Vianocami dostal informáciu o tom, že v RTVS v programe Z prvej ruky zazneli myšlienky o nelegitímnosti vzniku samostatnej Slovenskej republiky, pretože sa nekonalo referendum o rozdelení federácie s Čechmi. „Neviem, kto je nositeľom tejto hlúpej myšlienky, ale určite nevypadla z hlavy človeka, ktorý má čo len elementárnu znalosť o slovenskej histórii, ktorý má aspoň šajnu o tom, ako štáty vznikajú, ako štáty zanikajú, čo je legitímne, legálne a čo takým nie je,“ spustil Hrnko.

Mohlo sa Československo rozdeliť bez referenda? Kurňa, už 1 500 rokov žijeme nelegitímne. Mojmír referendum tiež nerobil, keď Slovensko pripojil k Veľkej Morave, vtipkuje Hrnko
Foto: TASR
Popis: Anton Hrnko v evidentne dobrej nálade
reklama

Ako Hrnko píše ďalej, „ponoril sa do ,hĺbky' tejto myšlienky“ a celého ho striaslo, keď si uvedomil, že vlastne celú našu slovansko-slovenskú tisícpäťstoročnú históriu na tomto území žijeme nelegitímne. „Striaslo ma pri pomyslení, že Pribina alebo niekto z jeho bezprostredných predkov predtým, než pripojil niektoré staroslovenské kmene k jeho nitrianskej dŕžave, neurobil na tých územiach referendá. Či sa napr. Liptáci alebo Spišiaci chceli vôbec pripojiť k Nitrianskemu kniežatstvu,“ obrátil národniar celú záležitosť na žart a spýtal sa, či bolo toto kniežatstvo vôbec legitímne.

„A aké referendum vykonal na území dnešného Slovenska Mojmír I., keď ho pripojil k Veľkej Morave a vytvoril tak základ našej národnej, slovenskej štátnosti? Veď to bolo predsa nelegitímne. Bez referenda a taká štátoprávna zmena,“ argumentoval poslanec.

Ďalej v tomto duchu spochybnil aj legitímnosť Uhorského kráľovstva, pretože Slovákov sa nikto v referende nepýtal, či si želajú tisíc rokov žiť spolu s Maďarmi v jednom štáte. „No skrátka samá tragédia. Už vidno, že tisícštyristo rokov sme tu žili nelegitímne,“ pokračoval Hrnko. Nato sa pustil do analýzy posledných 100 rokov slovenskej histórie. „Koľko štátoprávnych referend sa uskutočnilo na našom území, aby obyvateľ východného Slovenska, ktorý sa narodil roku 1917 a zomrel roku 1999, nemusel vysvetľovať sv. Petrovi, že síce žil v siedmich štátoch, ale zo svojej dediny sa nepohol ani na krok,“ priblížil pohnutý vývoj našej štátnosti.

„Za chvíľu sa tu bude s pompou, ktorú si to nezaslúži, a v porovnaní s tým, ako oslavujeme štvrťstoročnicu našej suverénnej štátnosti, oslavovať stovka od vyhlásenia česko-slovenského štátu. Juj, ale je to možné vôbec oslavovať? Veď tá republika nevznikla na základe referenda. Nikto sa nepýtal v referende ,lojálneho' českého národa a ,dobrého' a ,verného' slovenského ľudu, či chcú do nejakého zmenšeného Rakúsko-Uhorska pod českou nadvládou!“ napísal Hrnko a spomenul v tejto súvislosti aj marec 1939.

„Bolo referendum po roku 1945? Myslím, že bolo, len sa menovalo voľby roku 1946! Napriek tomu sa naše deje pohli úplne iným smerom! No je to smutné, ale podľa tohto ,experta' na právo celý život slovenského národa sa odohrával v minulosti nelegitímne,“ zhodnotil národniar.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…