Mogheriniová kritizovala izraelské obvinenia, že EÚ podporuje terorizmus

17. 7. 2018 19:30

Za "nepodložené a neprijateľné" označila šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Federica Mogheriniová obvinenia zo strany Izraela, že EÚ podporuje organizácie spojené s terorizmom. Urobila tak v liste zaslanom izraelskému ministrovi pre strategické záležitostí Giladovi Erdanovi.

Mogheriniová kritizovala izraelské obvinenia, že EÚ podporuje terorizmus
Foto: TASR
Popis: Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

List z 5. júla poskytla agentúre DPA v utorok Erdanova hovorkyňa. Mogheriniovej úrad odmietol reagovať na túto korešpondenciu, ale zopakoval hlavné body z listu.

Erdan Mogheriniovej v máji oznámil, že viac ako päť miliónov eur z fondov EÚ dostalo 13 organizácií, ktoré mali buď napojenia na teroristické organizácie, alebo podporovali bojkot Izraela.

Mogheriniová poznamenala, že "neurčité a neopodstatnené obvinenia" iba "prispievajú k dezinformačným kampaniam". Na margo bojkotu Izraela uviedla, že fondy EÚ sa na tento účel nevyužívajú, aj keď niektoré mimovládne organizácie môžu byť prepojené s medzinárodným hnutím BDS (Boycott, Divestment and Sanctions - bojkot, odliv kapitálu a sankcie) snažiacim sa o bojkotovanie Izraela.

Hnutie BDS sa snaží v mene ľudských práv Palestínčanov o ekonomický a kultúrny bojkot toho, čo nazýva izraelský "režim útlaku". Izrael obviňuje toto hnutie z antisemitizmu a snahy o skoncovanie so štátom s väčšinovým židovským obyvateľstvom tým, že podporuje návrat palestínskych utečencov.

Erdan označil Mogheriniovej list za "smiešnu výhovorku". Na Facebooku v utorok uviedol, že fondy EÚ, aj keď sú vyčlenené na iné aktivity, nakoniec podporujú bojkotovanie Izraela.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …