Modlili ste sa k Židovi Ježišovi a Židovke Márii. A koľko ste poslali nepriateľov katolíkov do koncentrákov? Katolícky kňaz pri téme o utečencoch naložil biskupom i veriacim

8. 9. 2015 13:40

Kritika z každej strany. Slovenskí katolícki biskupi za svoje konanie, či skôr nekonanie dostávajú za kýbeľ výčitiek nielen od prostých veriacich. Do svojich nadriadených sa pustili už aj samotní duchovní, ktorým prekáža ich pasivita a kolaborovanie so socialistickým premiérom Robertom Ficom, ktorý sa voči utečencom stavia odmietavo.

Modlili ste sa k Židovi Ježišovi a Židovke Márii. A koľko ste poslali nepriateľov katolíkov do koncentrákov? Katolícky kňaz pri téme o utečencoch naložil biskupom i veriacim
Foto: ReproFoto, Facebook
Popis: Rímsko-katolícky kňaz, brat Šavol. Civilným menom Karol Lovaš
reklama

Rehoľný kňaz a bývalý investigatívny novinár Karol Lovaš je známy tým, že si ani v kňazskom rúchu nedáva servítku pred ústa a priamo pomenúva stav vecí. Často ostro vystupuje aj voči svojim nadriadeným, teda biskupom a kritike podrobuje aj svoju cirkev a jej stúpencov.

Vo svojom ostatnom komentári sa Lovaš, ktorý prijal rehoľné meno Šavol, venuje téme mimoriadne aktuálnej – utečencom. Jeho komentár zaujme hneď titulkom, kde priamo poukazuje na svojich nadriadených. „Pastieri, ktorí pasú sami seba“.

Ostatný text je pritom nemenej vyčítavý. „Ešte pred pápežovou výzvou, aby sa farnosti a kláštory nebáli prijímať utečencov a pomáhali im, ponúkol viedenský arcibiskup 1 000 miest pre imigrantov. Biskup z Eisenstadtu ich aktuálne ubytováva 70 a katolíci zo susedného Česka odkazujú, že stačí slovo od vlády a sú pripravení poskytnúť pomoc,“ vyratúva zásluhy cirkvi zo susedných štátov.

Zaslepené ovce

„Slovenskí biskupi sa rozhodli v nedeľu, v dobe, keď Európu sužuje naliehavá téma imigrantov, zareagovať po svojom. Veriacim adresovali pastiersky list o ochrane života a výzvu, aby sa zúčastnili na národnom pochode za život, ktorý bude v Bratislave,“ vysvetľuje svoje pohnútky k napísaniu tohto textu a rozhorčuje sa. „Nedopustiť sa pri závažných témach myšlienky patrí dlhodobo k základným črtám domáceho katolíckeho episkopátu. Aj pri utečencoch zostali biskupi len v zákryte premiéra a jeho vlády, ktorému symbolicky lojálne držia chrbát,“ nešetrí kritikou brat Šavol a pýta sa biskupov, kde vo vzduchoprázdne ostala vernosť Svätému Otcovi.

Suchej nitky nenechal ani na svojich ovečkách. „Ku kresťanstvu od počiatkov patrila vlastnosť: nemať strach. Kresťan, do zunovania opakujúci obavy z imigrantov, moslimov a islamu nepochopil, čo znamená patriť Kristovi. Oveľa bližší sú mu pastieri „pasúci sami seba“, ako o nich píše prorok Ezechiel,“ pustil sa do širokej katolíckej verejnosti poukazujúc na slepé nasledovanie slovenských biskupov a pripomína, že slovenskí katolíci už raz v histórii mali strach. „Katolícke matky a katolícki otcovia sa vtedy vytrvalo modlili k Židovi Ježišovi a Židovke Márii. Do koncentračných táborov bolo odsunutých 70 000 katolíckych „nepriateľov“! Aj preto by dnes nemali mlčať,“ dodal v závere.

Celý komentár brata Šavola si prečítajte TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Marek Kravjar
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…