Mnohé body európskej smernice o zbraniach sú nezmyselné a teroristické útoky neovplyvnia, odkazuje odborník

    0
    Ilustračné foto: pištoľ (Autor: SITA)

    “Samozrejme nesmieme vidieť všetko v čiernych farbách, a preto by som rád na úvod spomenul aj určité pozitíva. Veľa ich ale bohužiaľ nie je. Čo sa týka presných pravidiel o úprave a znehodnocovaní 'zničení' zbraní, tie tu mali byť už dávno. Žiadny odborník a milovník zbraní neznehodnocuje zbrane s potešením, ale s boľavým srdcom, a preto každé obmedzenie len uvíta. Ten, kto je proti tomu nariadeniu, je len špekulant a nie odborník či milovník zbraní, ale len milovník peňazí, čo chce za každú cenu zarobiť aj na úkor toho, že tieto zbrane nakoniec skončia v nesprávnych rukách, a to len vďaka zlej a nesprávnej úprave, samozrejme všetko v súlade so zákonom,” povedal ďalej pre TASR Hrnčiarik.

    “Elektronickú evidenciu predajcovia žiadali už pred vyše desiatimi rokmi, takže sme radi, že sa to konečne stane skutočnosťou a po viac ako 25 rokoch budeme môcť zabudnúť na časy dávno minulé, keď sa všetko archivovalo v papierovej podobe. To je však k pozitívam asi tak všetko,” zdôraznil ďalej Hrnčiarik.

    Podľa jeho názoru však ostatné body smernice sú absolútne nezmyselné a v žiadnom prípade nijako neobmedzia teroristické útoky páchané v EÚ.

    “Nový evidenčný systém je síce inovácia, len zatiaľ nevieme, ako presne to bude definované zákonom a či nám to neprinesie aj zhoršenie situácie v oblasti vydávania zbrojných preukazov a nadobúdania zbraní do legálnej držby. Toto ukáže až samotný zákon, ktorý zatiaľ nie je napísaný. Obmedzenie kapacity zásobníka v žiadnom prípade neobmedzí žiadneho teroristu na spáchanie teroristického útoku. Obmedzuje to len slušného držiteľa a vlastníka zbrane a nie nelegálnu držbu. Táto smernica nijako nezvyšuje a nezlepšuje bezpečnosť EU, keďže zločinci nepoužívajú legálne držané a evidované zbrane. A preto žiadne obmedzenie nemôže priniesť zlepšenie bezpečnosti EÚ, priam naopak, obmedzovanie a znemožňovanie brániť seba samého len nahráva zločincom či teroristom a otvára im dvere k ľahšiemu páchaniu trestnej činnosti,” dodal na záver.

    Novelizovanú smernicu o strelných zbraniach v utorok 25. apríla schválili členské štáty Rady EÚ. Prísnejšie pravidlá sa budú týkať zbraní na streľbu slepými nábojmi a nedostatočne znefunkčnených zbraní, aké boli využité pri teroristických útokoch v Paríži. Civilisti sa k niektorým typom zbraní už nedostanú.

    Schválená smernica ukladá členským štátom povinnosť vytvoriť nový evidenčný systém na vydávanie a obnovu licencií na držbu zbraní. Jednotlivé zbrane aj ich dôležité súčiastky musia byť označené podľa jednotných pravidiel. Cieľom je, aby bolo možné vystopovať zbrane, aj tie zložené zo súčiastok, použité pri trestných činoch.

    Smernica tiež stanovuje, že členské štáty by mali zabezpečiť, aby predajcovia okamžite elektronicky zaznamenávali všetky pohyby zbraní. Majú na to slúžiť národné databázy. Legislatíva obsahuje návrh na vytvorenie elektronického systému na výmenu informácií o pohybe strelných zbraní medzi členskými štátmi.

    Sprísnili sa pravidlá týkajúce sa znefunkčnených zbraní, ktoré sa v mnohých prípadoch dali ľahko získať a prerobiť na funkčné. Týmto spôsobom sfunkčnené zbrane použili napríklad útočníci pri teroristických útokoch v Paríži.

    Na držbu najnebezpečnejších zbraní kategórie A bude potrebná výnimka udelená členským štátom. Pri tejto kategórii sa pravidlá výrazne sprísnili a umožnia kúpu zbrane len v prípade, že to neohrozí verejný poriadok a bezpečnosť.

    - Reklama -