Mladistvým dievčatám budú v Rusku po novom lekári robiť testy panenstva, o výsledkoch budú informovať políciu

13.6.2017 6:02

Ruskí doktori majú podľa najnovšieho nariadenia vykonávať pri svojich mladých pacientkach neštandardné vyšetrenie, ktoré už vyvolalo vlnu nevôle. Mladistvým dievčatám majú pri bežnej prehliadke kontrolovať panenstvo.

Mladistvým dievčatám budú v Rusku po novom lekári robiť testy panenstva, o výsledkoch budú informovať políciu
Foto: pixabay.com
Popis: Ilustračná foto

Podľa nariadenia ruského vyšetrovacieho výboru majú lekári po novom získavať dôkazy o sexuálnej aktivite u dievčat mladších ako 16 rokov, informuje britský Independent. Nariadenie lekárom ukladá pri vyšetrovaní pacientky povinnosť skontrolovať "integritu panenskej blany" a hľadať známky poškodenia.

Nové nariadenie už stihlo vyvolať verejné pobúrenie. Podľa viacerých gynekológov a politikov, ktorí s tým nesúhlasia, budú takéto kontroly okrem iného aj odrádzať mladé dievčatá, aby navštívili lekára a to aj v prípadoch, keď to naozaj potrebujú.

Minister zdravotníctva Vladimir Shuldyakov prehlásil, že lekári majú povinnosť nariadenie dodržiavať a informovať políciu o všetkých prípadoch, keď došlo k strate panenstva, ako aj otehotnenia či potratu u dievčat mladších ako 16 rokov.

Nariadenie prichádza len pár mesiacov po tom, ako bolo v Rusku čiastočne dekriminalizované domáce násilie. Zmena podpísaná prezidentom Vladimirom Puitnom preklasifikovala útok na príbuzného z trestného činu na priestupok proti verejnému poriadku a vyvolala obavy, že sa v jej dôsledku rozšíri názor, že útok na príbuzného, vrátane útoku sexuálneho charakteru, nie je až takým závažným skutkom. Otázne je, do akej miery možno medzi týmito nariadeniami hľadať súvislosť.

Celý článok nájdete TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sulík a Bugár diskutovali aj o migrantoch. A toto povedali o klesajúcich preferenciách svojich strán

17:03 Sulík a Bugár diskutovali aj o migrantoch. A toto povedali o klesajúcich preferenciách svojich strán

Predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár a predseda opozičnej SaS Richard Sulík sa zhodli na to…