Mladí ako hybná sila krajnej pravice? Riešenia, ktoré ponúka, ich lákajú stále viac, ukazuje sa naprieč Európou

13.5.2017 19:00

Na tom, že Emmanuel Macron je novým prezidentom Francúzska (od 14. mája 2017), sa už nič nezmení, ale pozoruhodné je vekové zloženie voličov, ktorí ho dostali k moci. Aj keď mal centrista širokú podporu vo všetkých vekových skupinách, jeho súperka Marine Le Penová, zdá sa, prilákala mnoho mladých voličov. Zaujímavé odlišnosti prinieslo hlasovanie mladých napríklad o brexite či prezidentovi USA a stojí za to aj pohľad do krajín V4.

Mladí ako hybná sila krajnej pravice? Riešenia, ktoré ponúka, ich lákajú stále viac, ukazuje sa naprieč Európou
Foto: ReproFoto Facebook
Popis: Oslavy víťazstva Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách
Je pozoruhodné, že podľa niektorých prieskumov ľudia nad 65 rokov volili v 80 % Macrona. Keďže mal centristický kandidát viac ako polovicu vo všetkých vekových kategóriách, nedá sa v žiadnej z nich hovoriť o nejakom veľkom úspechu Marine Le Penovej, ale rozhodne sa dá z prieskumov vyčítať, akú veľkú podporu má u mladých ľudí. 
 

Fotogaléria: - Francúzske voľby 2. kolo

Na snímke manželka prezidentského kandidáta hnutia...
Prezidentský kandidát Emmanuel Macron hádže volebn...
Na snímke pravicová prezidentská kandidátka Marie ...
Na snímke žena prichádza voliť vo volebnej miestno...
Na snímke voliči vo volebnej miestnosti počas druh...
Na snímke voliči vo volebnej miestnosti počas druh...
Podľa prieskumu kandidátke antiimigračného Národného frontu hodilo svoj hlas až 44 % francúzskych voličov vo veku od 18 do 24 rokov. To je takmer polovica mladých a je tu potom ešte jedna zaujímavá skutočnosť. Tou je fakt, že v druhom kole podporili Le Penovú vo väčšej miere aj tí mladí, ktorí majú bližšie ku krajne ľavicovej politike, čo by čiastočne vysvetľovalo aj protesty extrémnej ľavice za účasti mladých Francúzov. 
 
Podľa denníka Financial Times sa francúzske prezidentské voľby líšia od tradičného vnímania ľavicovej a pravicovej politiky na Západe, pretože sa zmenili na „ideologický boj medzi establishmentom (centristami) a extrémami“. Podrobnejšie sme o francúzskych prezidentských voľbách a ich výsledkoch písali TU aj TU

Vec veku

Delenie voličov podľa generácií nie je nič nové, ale mladí volia v rôznych krajinách odlišne a v prípade Francúzska sa to prejavilo naplno. Marine Le Penová totiž išla proti EÚ aj migrácii, ale napriek tomu ju volila takmer polovica mladých ľudí do 24 rokov. 
 
To, ako volili mladí vo Francúzsku, je však v ostrom kontraste s tým, za čo hlasovala mladšia generácia v referende o brexite. Vo Veľkej Británii sa drvivá väčšina mladých voličov postavila za zotrvanie v Európskej únii. 
 
Podobne kontrastné je aj porovnanie Francúzska s USA, kde vo vlaňajších prezidentských voľbách mladí volili najmä kandidátku demokratov Hillary Clintonovú. 
 
 
Väčšina mladých Američanov sa priklonila ku Clontonovej. Zdroj: TASR

Krajná pravica ide vpred

Príklon k centristickej strane, ktorá neinklinuje k politickej pravici ani ľavici a predstavuje akési umiernené stredné riešenie, sa vo Francúzsku prejavil v prezidentských voľbách naplno, ale v Európe napriek tomu stále rastie popularita krajne pravicových zoskupení. Aj v tomto prípade majú tieto zoskupenia práve mladých voličov podobne ako Marine Le Penová a jej Národný front. 
 
Stačí sa pozrieť k našim južným susedom, kde popularita Jobbiku poskočila podľa najnovšieho prieskumu až na 14 %, čo je v porovnaní s januárom tohto roka nárast o štyri percentá. 
 
Nárast antieurópskych, antiimigračných a krajne pravicových nálad sa prejavuje aj na slovenskej politickej scéne, kde má širokú podporu mladých Ľudová strana Naše Slovensko. Vo voľbách podporilo ĽSNS takmer štvrť milióna ľudí a kotlebovci bodovali najviac práve medzi prvovoličmi. Podľa aprílového prieskumu by kotlebovcov volilo vyše 10 % opýtaných Slovákov. 
 
 
Strana Marina Kotlebu mala výrazný úspech medzi prvovoličmi. Zdroj: TASR
 
V jednom z rozhovorov pre Parlamentné listy analytik Ján Baránek k tejto téme povedal, že príklon mladých k netradičným a antisystémovým zoskupeniam platí aj v prípade ultraľavicových, a nielen ultrapravicových strán. „Všetky tieto strany majú jeden spoločný jav, a tým je fakt, že majú jasne označeného nepriateľa a presne vedia povedať riešenie, či už je reálne, alebo nie, to je, samozrejme, už druhá vec,“ tvrdí Baránek. 
 
Podobne rastie podpora krajne pravicových či euroskeptických hnutí aj v ďalších krajinách naprieč Európou. Nemecko, Švédsko či liberálne Holandsko nie sú v tomto smere žiadnou výnimkou. 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

14:35 Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

Pri voľbe nového policajného prezidenta sa podľa lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča nič nezmení a "st…