Mládež ide za Gretou? Nie. Švajčiarski mladí spísali švédskej hviezde zdrvujúcu odpoveď

24. 8. 2019 7:02

Pred časom médiá informovali o ekologickom summite vo švajčiarskom Lausanne, ktorého sa zúčastnila aj preslávená švédska aktivistka Greta Thunbergová. Práve do nej sa pustil na svojom blogu český historik Ivo Cerman. Pripomenul, že vo Švajčiarsku sa už proti Grete a jej „prázdnym frázam a banalitám“ ozvali. A kopol si aj do jej cestovania.

Mládež ide za Gretou? Nie. Švajčiarski mladí spísali švédskej hviezde zdrvujúcu odpoveď
Foto: TASR
Popis: Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová

Jednak poukazuje na to, že tento summit nezostal bez odpovede ani v samotnom Švajčiarsku. Vyjadrila sa totiž mládežnícka odnož strany SVP (Švajčiarska ľudová strana). SVP je momentálne najsilnejšou stranou v dolnej komore švajčiarskeho parlamentu.

Cerman dodáva, že proti summitu sa v komentároch ozvali už v niekoľkých krajinách, napríklad vo Švédsku, Francúzsku či v Česku. Ale že toto vyhlásenie je kľúčové, lebo „doteraz si žiadni európski politici nedovolili vydať proti svätej Grete a jej podporovateľom verejné programové vyhlásenie“.

„Všetky tieto kritické komentáre, pokiaľ som mal možnosť súdiť, sa však sústredili na to, že je len nastrčená figúrka, a kritizovali celé divadlo ako prípad manipulácie s dieťaťom. Švajčiarske vyhlásenie ide iným smerom. Rovnako ako ja si všimli výzvy na ,zmenu systému‘ a kritizujú túto snahu o utopistické prebudovanie spoločnosti,“ tvrdí Cerman.

A pridáva preložený text vyhlásenia mladých konzervatívnych Švajčiarov:

„Pod neškodne znejúcim názvom ,Smile for Future‘ sa od 5. augusta koná (v Lausanne) kongres tvrdého jadra mladých socialistov z celej Európy, ktorí sa maskujú ako klimatickí aktivisti. To všetko sa deje pod zámienkou boja proti ,Climate Change‘ (klimatickej zmene – pozn. red.), ale namiesto opatrení proti zmene klímy počuť hlavne veľmi nebezpečné heslá o ,System Change‘ (zmene systému – pozn. red.).

JSVP požaduje, aby sa konečne začala kriticky hodnotiť socialistická sieť, ktorá stojí za Gretou Thunbergovou, a to pre jej populistickú rétoriku, krajne nebezpečné požiadavky a strach, ktorý šíri vo svojich demagogických prejavoch.

Kongres uvedie samotná Greta Thunbergová, ktorá bude celý týždeň prítomná na kongrese aj na demonštrácii. Pritom bude opäť prednášať prázdne frázy a banality, ktoré ignorujú komplexitu hospodárstva a spoločnosti a nie sú teda ničím iným ako lacným ekopopulizmom. Uniformné a nekritické spravodajstvo, ktoré o Thunbergovej a tomto kongrese prinášajú po týždne médiá, je dôkazom ich úbohosti. Požiadavky, ktoré chcú štrajkujúci za klímu, totiž nie sú uskutočniteľné a ani obyvateľstvo by ich neprijalo.

Tiež sa vedome prehliadajú podstatné aspekty. Štrajkujúci za klímu aj Greta Thunbergová hovoria napríklad neustále o ,klimatickej spravodlivosti‘, čo okrem iného znamená aj neobmedzenú migráciu. Údajne zlý Západ má vraj totiž vinu za biedu ostatných častí Zeme.

Aktivisti za klímu však zabúdajú, že práve migrácia povedie k tomu, že Švajčiarsko nedosiahne svoje klimatické ciele. Hodnotí sa totiž celé národné hospodárstvo a nielen emisie CO2 na obyvateľa. Pre prisťahovalectvo sú naše snahy z väčšej časti obrátené navnivoč. K tomu pridajme, že vo Švajčiarsku vyprodukuje jeden človek viac CO2, než keby zostal v Afrike.

Greta Thunbergová a jej stúpenci tiež zabúdajú, že dane a zákazy žiadne inovácie nevytvoria. Povedú skôr k tomu, že odtiaľ odídu podniky, ktoré môžu inovácie vytvoriť a financovať, a my preto stratíme náš pokrok aj blahobyt. Vo svojej naivite a neznalosti sa títo ľudia chystajú zničiť celé národné hospodárstvo, a to v mylnej viere, že sa tým dá zachrániť klíma.

JSVP naliehavo žiada pracovníkov médií, aby kriticky osvetlili neľudskú ideológiu, ktorá sa skrýva za kongresom ,Smile for Future‘ vo Švajčiarsku. K tomu sme poskytli materiál tu a tiež v našom poslednom tlačovom vyhlásení ,Radšej Kréta ako Greta‘.“

A Cerman k tomu dodáva, že o konferencii v Lausanne informovala propagandisticky aj Česká televízia. A vyzýva, aby ľudia písali ombudsmanovi ČT.

Farmár vytvoril motto švédskej enviromentálonej aktivistky Grety Thunbergovej „Piatky pre budúcnosť“ traktorom na svojom kukuričnom poli v nemeckom Selme

Farmár vytvoril motto švédskej environmentálnej aktivistky Grety Thunbergovej Piatky pre budúcnosť traktorom na svojom kukuričnom poli v nemeckom Selme. Zdroj: TASR

A proti Grete Thunbergovej sa Cerman ozval ešte raz. Zaoberá sa protestmi v Hambašskom lese, ktorých sa aktivistka zúčastnila. A tým, ako sa na ne dostala.

„Ak uvážime, že z Lausanne mohla Greta vyraziť v sobotu 10. 8. a v lese hovorila už 13. 8., dôjde nám, že si musela vypomôcť neekologickými dopravnými prostriedkami. Ale moment, teraz sa dívam, že tam bola ešte skôr! Už 10. 8.! Das nenne ich eine erstaunliche Schnelligkeit! (To je úžasná rýchlosť! – pozn. red.) Trasu dlhú prinajmenšom 575 km by musela podľa maps.google ísť pešo asi 120 hodín – bez prestávky. Musela by ísť päť dní bez prestávky, pokiaľ k tomu pridáme odpočinok, trvalo by to o pár dní dlhšie. Na bicykli 40 hodín, t. j. dva dni,“ píše.

„Zastavil som sa pri tom, pretože na doprave už teraz vidno očividné pokrytectvo týchto kozmopolitných vierozvestcov nového ekologického sveta, rovnako ako dvojaký meter médií, ktoré na to nepoukazujú. Napomáhajú tým predstave, že tieto prehnané plány sú uskutočniteľné,“ vysvetľuje historik a dodáva, že už na konferenciu v Katoviciach sa ona aj jej vierozvestcovia dostávali normálnou technickou dopravou.

„… napriek tomu tam kázali a zakazovali, akoby tam skočili časopriestorom. Teraz, keď médiá prinášajú presné informácie o dátumoch verejných vystúpení zázračnej vizionárky, už niet pochýb, že predstieranie ,zázračného premiestňovania‘ je podvod. Za tohtoročný polrok toho prejazdila – aj so svojím tímom – toľko, že zaťažila prírodu oveľa viac ako bežní ľudia, ktorí cestovanie potrebujú párkrát za rok na prácu a ktorým to chce zakazovať. Možno jazdí všade elektromobilom, ani ten však nie je bez záťaže pre prírodu. Potrebuje najmä elektrinu,“ uvádza Cerman.

Práve príroda a elektrina sa rieši v Hambašskom lese. Túto pamiatku vraj devastuje ekologické opatrenie zavedené nemeckou vládou po tragédii v japonskej Fukušime. Rozhodnutie zbaviť sa jadrových elektrární zvýšilo spotrebu elektriny z tepelných elektrární.

„Preto sa rozšírila povrchová ťažba hnedého uhlia, ktorá zasiahla Hambašský les. Riešenie ,bojovníkov‘ je prosté: viac demonštrácií, viac zákazov, viac zatvorených elektrární. Takto sa to robí. Keď to nejde silou, pôjde to väčšou silou.

V Hambašskom lese sa konajú, neviem, ako dlho, demonštrácie, ktoré požadujú okamžité zatvorenie jadrových aj tepelných elektrární. Veď to riešenie je také jednoduché! Prečo to ostatní nechápu?“ rozčuľuje sa predstierane historik.

„A túto logiku prišla podporiť aj slávna švédska podvodníčka a jej cirkus. RWE musí okamžite ukončiť ťažbu v lese. A je to. Nemecko schytalo tiež ostrú kritiku. Tepelné elektrárne na uhlie musí zatvoriť skôr, ako sa naplánovalo. Uhlie musí skončiť okamžite. OKAMŽITE. Keby RWE alebo nemecká vláda nepočúvala, má nastúpiť ,občianska neposlušnosť‘. A pre istotu na 20. a 27. 9. vyhlásila v Nemecku verejné protesty,“ pokračuje.

„K tomu sa ozvala polícia, zamestnanci RWE aj Michael Mertens z policajných odborov. V Hambašskom lese vraj nejde o nenásilné občianske protesty. Na zamestnancov RWE aj na policajtov hádžu aktivisti zapálené Molotovove koktaily, strieľajú na nich z praku, hádžu na nich kamene a ničia im majetok.

Na akciách sa podľa nich podieľa extrémna ľavica. Ja len dodávam, že protesty v Hambašskom lese organizuje Aktionsbündnis Ende Gelände a do lesa za Gretou prišla aj organizátorka piatkových Fridays Luisa Neubauer. Je dobré mať o tých ľuďoch informácie,“ dodáva na záver.

Celé texty nájdete na webe iDnes.cz TU a TU.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…