Mláďatá kalifátu. Máme tu ďalšiu generáciu džihádistov. A šokujúca reakcia ich rodičov

21. 2. 2016 10:59

To, že deti bojujú v radoch Islamského štátu, nie je nič výnimočné, práve naopak. Na území kontrolovanom touto extrémistickou organizáciou, bohužiaľ, príliš na výber ani nemajú. Okrem toho ich radikáli v poslednom čase pomerne často zaraďujú do svojich propagandistických materiálov. Ale ako potom títo detskí džihádisti končia?

Mláďatá kalifátu. Máme tu ďalšiu generáciu džihádistov. A šokujúca reakcia ich rodičov
Foto: archív
Popis: Malý chlapec na videu Islamského štátu

Aj PL.sk už viackrát informovali o detských bojovníkoch v službách Islamského štátu. Bohužiaľ, mnoho pomýlených západných rodičov ich na Blízky východ vláči náročky a niektoré majú tú smolu, že sa tam narodia. Cielená „výchova“ spôsobuje, že nedokážu rozoznať dobro od zla. Školiť ich začnú ešte keď nemajú ani 10 rokov, v trinástich už musia ísť na front. CNN sa pozrelo bližšie na osud týchto detí.

V prvej línii so samovražednými vestami

Jedenásťročný Abú Imara al-Omri pokľakne, aby mohol pobozkať ruku svojho otca. Je to akési požehnanie predtým, ako chlapec vyletí do vzduchu v nákladnom aute plnom výbušnín. A kým v inom svete, v tom, v ktorom žijeme my, nie vo svete kalifátu, je smrť dieťaťa pre rodiča azda najhorším a najtraumatickejším zážitkom v živote, vo svete Islamského štátu je priam žiadaná a „normálna“ či prirodzená. Priaznivci teroristickej organizácie si takúto krutú smrť dieťaťa vysvetľujú tak, že jednoducho pomohlo pri obsadzovaní dediny pri Aleppe. Cynické? Pre radikálov z ISIS skôr „užitočné“.

Detskí vojaci pritom nie sú absolútne žiadnou novinkou a existovali dávno predtým, ako vznikol Islamský štát. Avšak ich zneužívanie v štýle ISIS nie je podľa výskumníkov nasledovaním nejakých trendov. Podľa najnovšej štúdie sa okrem toho s detskými vojakmi zaobchádza inak ako s dospelými. O tom by vedeli rozprávať kurdské sily. Veliteľ pešmergov Aziz Abdullah Hadur, ktorý sa v severnom Iraku stará o bezpečnosť, popisuje situáciu, keď sa stretával s deťmi, ktoré utiekli zo zajatia: „Keď prišli, boli také vychudnuté, že už ani nevyzerali ako ľudia. Povedali nám, že žili v pekle.“ Hadur tiež hovoril o situáciách, keď sa im detskí vojaci dostali na mušku, lebo ich ISIS často posielal do bojových línií. „Veľakrát, keď sme čelili ISIS, videli sme tieto deti v prvých líniách, ako mali na sebe oblečené vesty s výbušninami,“ hovorí veliteľ.

Spomenul tiež, že niekedy so svojimi kurdskými spolubojovníkmi nevedeli, na čom sú. Keď deti prekročili ich pozície, nevedeli, či naozaj utekajú pred radikálmi alebo len prišli, aby ich zabili. „Keď prekročili naše línie, stávalo sa, že zabili našich spolubojovníkov. Bolo to neuveriteľne ťažké rozhodnutie. Nevedeli ste, čo máte robiť, lebo ak by ste nezabili vy ich, zabili by oni vás.“

Na rovnakej úrovni ako dospelí

Pri likvidácii Islamského štátu takisto vyvstáva otázka, čo robiť s potenciálnymi tisíckami „naočkovaných“ detí, ktoré po sebe ISIS zanecháva. Využívanie detí sa podľa správy organizácie Combating Terrorism Center (Centrum pre boj s terorizmom) stáva už akýmsi normálnym. Možno to badať napokon aj na samotných ISIS videách z popráv. „Nepoužívajú ich len preto, aby šokovali ľudí vo videách z popráv. Sú využívané aj pre ich bojové schopnosti. To je niečo, pri čom musíme, bohužiaľ, očakávať, že to bude narastať a zvyšovať sa, pretože situácia sa pre nasledujúce roky stáva pre ISIS neistá,“ vysvetlil spoluautor štúdie Charlie Winter.

Najviac detských džihádistov pochádza zo Sýrie, menej je ich napríklad z Jemenu alebo Maroka. V rámci európskych krajín majú v tomto smere svoj podiel Veľká Británia a Francúzsko. Ako sme však už informovali, minimálne 70 detí tvoria malí Holanďania. Najviac detí bolo zabitých v Iraku. Smrť našli najmä pri odpálení vozidla alebo zomreli ako pešiaci. Deti však nie sú využívané ako náhrada dospelých. Sú totiž zaradené do klasických ISIS operácií, často so súhlasom rodičov. „Nie je to na základe donucovacieho spôsobu, ako napríklad v Afrike. Deti nie sú unesené. To, čo často vidíme, sú deti s úsmevom a v niektorých prípadoch sa lúčia s rodičmi,“ hovorí Mia Bloomová, spoluautorka štúdie.

Čo je tiež znepokojujúce, je fakt, že v podstate ide o novú generáciu džihádistov, ktorú islamisti nazývajú aj „mláďatá kalifátu“. Winter upozorňuje aj na to, že ide o dlhodobý proces, na ktorý nestačí len výchova a poslanie na bojisko. Ide o celý rad procesov ako vzdelávanie či vštepovanie džihádistickej ideológie. Problém Islamského štátu je aj v skresľovaní náboženstva.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

15:53 Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

Dvaja muži, ktorí mali v nedeľu (8. 12.) nadránom v bratislavskom Starom Meste napadnúť a usmrtiť 22…