Ministerstvo vnútra: Polícia pomáha a chráni už aj priamo na zjazdovkách

6. 1. 2020 22:05

Príslušníci Policajného zboru riešia trestnú činnosť všade tam, kde sa vyskytne, teda aj v zimných strediskách, alebo vysokohorských chatách. Aktuálnou zmenou oproti minulosti je aktívna prítomnosť policajtov priamo na svahoch. V aktuálne prebiehajúcej zimnej sezóne tak verejnosť môže pri vlekoch, na zjazdovkách, v konečných staniciach ale aj na chatách stretnúť zmiešané hliadky v zložení policajt a príslušník Bezpečnostno-operatívnej jednotky Horskej záchrannej služby (BOJ HZS).

Ministerstvo vnútra: Polícia pomáha a chráni už aj priamo na zjazdovkách
Foto: TASR
Popis: Ilustračné foto
reklama

„Zimné strediská bývajú centrom diania malej, ale miestami aj závažnej kriminality. Chceme byť všetkým zodpovedným lyžiarom a dovolenkárom na blízku, a preto sme spustili pilotný projekt prítomnosti našich policajtov priamo na svahoch. Nielenže budú k občanom ihneď k dispozícii v prípade nepríjemností, ale svojou prítomnosťou budú na okolie pôsobiť preventívne. Úlohou spoločných hliadok polície a Bezpečnostno-operatívnej jednotky Horskej záchrannej služby je okrem preventívnej činnosti priamo v strediskách aj dokumentovanie a následné vyšetrovanie ťažkých úrazov, ktoré boli zavinené inou osobou," povedala prvá viceprezidentka Policajného zboru gen. Jana Maškarová.

Polícia a HZS na zjazdovkách

"Za posledné štvrťstoročie došlo k významnému nárastu a skvalitneniu lyžiarskych tratí ako aj k veľkému pokroku v technickom vybavení lyžiarov, jazdiť sa začalo po výborne upravených tratiach a na lyžiach, ktoré dovoľujú oveľa rýchlejšiu a agresívnejšiu jazdu ako tomu bolo v minulosti. Problémom sú prevažne obdobia prázdnin, sviatkov a víkendov, kedy ešte znásobená koncentrácia návštevníkov lyžiarskych stredísk v týchto obdobiach spôsobuje prehustenie lyžiarskych tratí, ktoré je spolu s rýchlou jazdou a neohľaduplnosťou niektorých návštevníkov jednou z hlavných príčin zvýšenej úrazovosti lyžiarov,“ povedal veliteľ BOJ HZS plukovník Martin Kulanga.

Polícia na zjazdovke

Policajti sa budú počas výkonu služby v zimných strediskách zameriavať na najčastejšie problémy lyžiarov, akými sú napríklad agresívne správanie návštevníkov v podnapitom stave, krádeže osobných vecí, alebo agresívne jazdy dovolenkárov spôsobujúcich zrážky a nebezpečenstvo pre svoje okolie.

Policajti sa budú v zimných strediskách aktívne pohybovať súčinne s príslušníkmi BOJ HZS. Verejnosť tak príslušníkov Policajného zboru uvidí nielen na začiatku vlekov, ale aj v medzistaniciach, konečných staniciach lanoviek, no stretnúť ich budete môcť aj na chatách.

Tieto hliadky sa budú v teréne pohybovať aj za pomoci snežných skútrov, štvorkoliek a terénnych vozidiel.

Polícia a HZS


Verejnosť bude môcť prvé hliadky policajtov a príslušníkov BOJ HZS vidieť zo začiatku prevažne vo väčších strediskách, kde je veľká koncentrácia ľudí - ako napríklad Jasná, Tatranská Lomnica, Hrebienok, Bachledova dolina, Donovaly a postupne budú pribúdať aj ďalšie lokality.

Polícia na zjazdovkách

Po vyhodnotení pilotného projektu nie je vylúčené, že v budúcnosti budú policajti vyškolení aj pre pohyb priamo na zjazdovkách na lyžiach.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Paška: Zahraniční filantropi naliali maximum peňazí do likvidácie slovenskej národnej politiky. Nálada v SNS je bojovná

0:05 Paška: Zahraniční filantropi naliali maximum peňazí do likvidácie slovenskej národnej politiky. Nálada v SNS je bojovná

Nálada v SNS je podľa podpredsedu strany Jaroslava Pašku bojovná. „Vidíme v opozícii nekonečné ambíc…