Ministerstvo odmieta kritiku nového prerozdeľovania licencií pre záchranky

4. 12. 2019 22:01

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odmieta tvrdenia zástupcov Asociácie záchrannej zdravotnej služby (AZZS), že navrhované zmeny v udeľovaní licencií pre záchranky prinesú neistotu. "Práve naopak, naším cieľom je odstránenie niektorých nedostatkov súčasnej právnej úpravy. Transparentnosť celého procesu prináša aj zavedenie verejnej kontroly samotného výberového konania," reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová s tým, že asociácia má možnosť vyjadriť sa v rámci medzirezortného pripomienkového konania návrhu.

Ministerstvo odmieta kritiku nového prerozdeľovania licencií pre záchranky
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka

Poukázala na to, že plánované prísnejšie podmienky na vydanie povolenia na prevádzkovanie záchraniek, sú krokom k zabezpečeniu vyššej kvality.

"K tomuto kroku sme pristúpili vzhľadom na skutočnosť, že súčasná právna úprava v procese výberového konania umožňovala uchádzačom deklarovať splnenie podmienok na vydanie povolenia čestnými vyhláseniami bez toho, aby existoval následný proces povinnej verifikácie týchto podmienok," ozrejmila Eliášová.

Po novom má byť preto nielen výberové, ale aj certifikačné konanie. "Postup a spôsob hodnotenia dokladov a informácií posudzovaných v konaní o certifikáte systému bezpečnosti ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, pričom ako ministerstvo v predloženom návrhu a dôvodovej správe uvádza, návrh zákona vylučuje z procesu výberového konania akékoľvek subjektívne prvky hodnotenia podkladov členmi výberovej komisie," vysvetlila Eliášová.

Dôvodom revízie hodnotiacich kritérií a odstránenia projektu ako jedného z pôvodných hodnotiacich kritérií v rámci výberového konania je podľa jej slov zavedenie relevantných hodnotiacich kritérií.

"Predložený návrh reflektuje práve na skutočnosť, že ústavné zdravotnícke zariadenia sú tými, ktoré bezprostredne po prevzatí pacienta od poskytovateľa záchrannej zdravotnej služby zabezpečujú zdravotnú starostlivosť pacientovi," doplnila Eliášová.

Asociácia záchrannej zdravotnej služby s návrhom, ktorý má upraviť proces udeľovania licencií, nesúhlasí. Tvrdí, že posledné výberové konania na záchranky boli najtransparentnejšie.

V súvislosti s návrhom novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti hovorí o možnej likvidácii profesionálnej záchrannej zdravotnej služby.

Zástupcovia záchraniek novele vyčítajú spomínaný plánovaný systém odoberania licencie formou bezpečnostných certifikátov. Kritizujú aj možné preferovanie nemocníc pri poskytovaní záchrannej zdravotnej služby.

Ministerstvo zdravotníctva prišlo s návrhom zmeny legislatívy po kritike posledného prerozdeľovania licencií pre záchranky pre prepojenia členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu.

Výberová komisia na licencie by mala po novom zastupovať subjekty zo systému záchrannej zdravotnej služby, samosprávnych krajov, zástupcov ústavnej zdravotnej starostlivosti, zástupcov integrovaného záchranného systému, MZ SR, Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Ministerstvo chce sprísniť aj podmienky výberu členov komisie tak, aby sa vylúčili akékoľvek podozrenia a pochybnosti o transparentnosti.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO D1 má o vyše 14 kilometrov viac. Úsek Budimír - Bidovce otvorili pre motoristov

14:58 VIDEO D1 má o vyše 14 kilometrov viac. Úsek Budimír - Bidovce otvorili pre motoristov

Diaľničný úsek D1 pri Košiciach Budimír – Bidovce v dĺžke 14,4 kilometra začal slúžiť motoristom. V …