Minimálna mzda vzrastie. Vláda buduje potemkinovskú ekonomiku, zaznelo zo SaS. Sociálne cítenie u liberálov je výrazne menšie, odkazuje Sulíkovi Matovič

12.10.2018 0:00

Minimálna mzda má od budúceho roka stúpnuť na 520 eur zo súčasnej úrovne 480 eur. Návrh ministerstva práce v stredu schválila vláda. Minimálnou mzdou však podľa SaS vláda buduje potemkinovskú ekonomiku. Igor Matovič so schválenou minimálnou mzdou problém nemá.

Minimálna mzda vzrastie. Vláda buduje potemkinovskú ekonomiku, zaznelo zo SaS. Sociálne cítenie u liberálov je výrazne menšie, odkazuje Sulíkovi Matovič
Foto: TASR
Popis: Igor Matovič a Richard Sulík

Oproti tomuto roku má minimálna mzda v roku 2019 vzrásť o 40 eur mesačne, pričom hodinová mzda má dosiahnuť 2,989 eur. V čistom vyjadrení nová suma minimálnej mzdy na rok 2019 bude predstavovať 430,35 eur mesačne, čo je nárast oproti čistej minimálnej mzde v roku 2018 v sume 403,18 eur o 27,17 eur mesačne. Návrh na zvýšenie minimálnej mzdy predložilo na rokovanie vlády ministerstvo práce po tom, čo tripartita nedospela ani tento rok k dohode. Odborári presadzovali nárast minimálnej mzdy  na 635 eur, čo by predstavovalo oproti súčasnosti zvýšenie o 130 eur. Zástupcovia zamestnávateľov zase trvali na tom, aby sa zaviedol mechanizmus, na základe ktorého by sa minimálna mzda pravidelne na základe vopred stanovených ukazovateľov zvyšovala.

Celkové zvýšenie príjmov domácností v budúcom roku rezort práce odhaduje na 50,4 miliónov eur ročne, čo po znížení o odvody zamestnanca do poistných fondov a daň z príjmov predstavuje čisté zvýšenie príjmov domácností o približne 37,7 miliónov eur ročne. „V dotknutej skupine zamestnancov tak dôjde v priemere ku zvýšeniu čistého príjmu o 249,94 eur ročne," vypočítal rezort práce.
Zvýšenie minimálnej mzdy  sa podľa doložky vplyvov dotkne zamestnanca, ktorého mzda bude nižšia ako 520 eur. Počet zamestnancov, ktorým sa v plnej miere alebo čiastočne zvýši ich mzda alebo plat za prácu, ministerstvo odhaduje na približne 151 000 osôb.

Rezort práce pritom nevylučuje negatívny vplyv na zamestnávateľov v niektorých odvetviach, akými sú napríklad ubytovacie alebo stravovacie služby, ale aj na nízkokvalifikovaných zamestnancov v regiónoch s nízkou priemernou mzdou. Naopak, zvýšenie môže byť motivačné pre nezamestnaných.

SaS: Potemkinovská ekonomika

Schválený rast minimálnej mzdy o 8,33 % je rýchlejší ako rast priemernej mzdy a vláda Petra Pellegriniho podľa strany Sloboda a Solidarita len potvrdzuje, že Smer-SD pretvoril minimálnu mzdu na politickú agitku, ktorou predstiera záujem o pracujúceho človeka. Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka pritom v súčasnosti štát niektorým zamestnancom neplatí ani minimálnu mzdu.

„Schválená minimálna mzda 520 eur na rok 2019 zvýši mzdové náklady zamestnávateľov na práce, ktorých hodnota tejto sume nezodpovedá a takisto odvody zamestnancov. To sú ideálne podmienky na to, aby na trhu chýbali niektoré služby alebo sa zabezpečovali načierno, čo je ten pravdepodobnejší scenár,“ vyhlásila podpredsedníčka SaS a tímlíderka strany pre podnikateľské prostredie Jana Kiššová.  

Podľa liberálov je príznačné, že rokovania o minimálnej mzde medzi zamestnávateľmi a odbormi tradične stroskotajú na maximalistických požiadavkách Konfederácie odborových zväzov SR, čo vedie k tomu, že minimálnumzdu určí vláda v takej výške, ktorá viac vyhovuje odborom. 

„Inak to nie je ani s minimálnou mzdou na rok 2019, keď k dohode medzi zamestnávateľskými zväzmi a odbormi nedošlo, lebo KOZ SR požadovala až jej 32-percentný rast, čím sa otvára otázka ekonomickej príčetnosti tejto najväčšej odborovej centrály a odnože Smeru-SD. Ak však výška minimálnej mzdy nemá byť výsledkom dohody zamestnávateľov a odborov, potom by o nej nemali rozhodovať populistické záujmy vládnych politikov, ale ekonomické dáta – napríklad index rastu priemernej mesačnej mzdy, od ktorého by sa odvíjal rast tej minimálnej,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Miesto toho vláda Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd aj výškou minimálnej mzdy buduje potemkinovskú ekonomiku, pričom reálny ekonomický život sa odohráva mimo nej – na čiernom trhu.

Jarjabek: Vyrokovalo sa z minima maximum

Poslanec za Smer Dušan Jarjabek je spokojný so sumou minimálnej mzdy na budúci rok a konštatuje, že sa vyrokovalo maximum z minima. „Perspektíva je taká, že minimálna aj priemerná mzda musí iba rásť. O tom ekonomika hovorí jasne,“ uviedol. Dodal, že informácia o vyrovnanom rozpočte na rok 2020 a rovnako aj zvyšovanie minimálnej mzdy sú dobrou správou pre Slovensko.

Vyjadril sa aj na adresu SaS a k ich stanovisku na zvýšenie budúcoročnej minimálnej mzdy a nezmrazovanie platov poslancov. „Poprosil by som, aby konečne vznikla debata o práci poslancov, pretože sa stále rozprávame iba o ich platoch. A to bez toho, aby verejnosť vedela, čo tie platy týkajúce sa práce poslanca obsahujú. Veľmi rád budem o tejto téme diskutovať, pretože to, čo sa v súčasnosti deje, je zavádzanie občanov,“ vysvetlil.

Matovič: S minimálnou mzdou nemám problém

„Osobne so schválenou minimálnou mzdou nemám problém. Myslím si, že pri tom, ako ľuďom rastú platy v inej súkromnej sfére, tak by mal existovať aj Inštitút minimálnej mzdy. Nemám tak problém s tým, že sa postupne dvíha,“ povedal. Dodal, že pre najchudobnejších Slovákov ide o užitočné opatrenie, aj keď uznáva, že niektorí podnikatelia môžu mať so zdvíhaním minimálnej mzdy a jej budúcoročnej hodnoty problém. Konštatoval, že nemôžeme dopustiť, aby sa ľuďom zdvihli platy o napríklad 60 eur, ale najchudobnejším by nevzrástli.

Nedávno sme čitateľov informovali aj o konflikte medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom k zmrazovaniu platov. Kým šéf OĽaNO je za to, aby sa platy zákonodarcov znovu zmrazili a chcú do parlamentu predložiť návrh na jeho obnovenie, Richard Sulík je proti tomu.

Podľa Matoviča sú SaS a OĽaNO úplne rozdielne strany. „SaS je skôr pre stredných a veľkých podnikateľov, kým my sme skorej pre malých živnostníkov a zamestnancov. Sociálne cítenie v SaS je výrazne menšie ako u nás. Je to ich politika,“ konštatoval.  

Kollár: Budeme žiadať viac

Šéf Sme rodina Boris Kollár uviedol, že podľa nich je budúcoročná minimálna mzda nedostatočná. „Ak by sa spravodlivo prerozdeľovali financie z HDP medzi zamestnancov, štát a kapitál, tak by to malo byť podstatne viac. Za nás budeme tlačiť na rast minimálnej mzdy,“ dodal.

Autor: PH / TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vybuchne časovaná ´eurobomba´?  Ústavný súd má už len týždeň

0:00 Vybuchne časovaná ´eurobomba´? Ústavný súd má už len týždeň

Ak Ústavný súd do týždňa nerozhodne, zlý zákon o voľbách do europarlamentu spôsobí problémy Kresťans…