Mimovládky vyslali k brehom Líbye novú loď na záchranu migrantov

5. 8. 2019 10:24

Európske humanitárne organizácie Lekári bez hraníc (MSF) a SOS Méditerranée vyslali k brehom Líbye novú loď na záchranu migrantov. Stalo sa tak osem mesiacov po tom, ako muselo ukončiť svoju misiu predchádzajúce záchranné plavidlo Aquarius. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

Mimovládky vyslali k brehom Líbye novú loď na záchranu migrantov
Foto: TASR
Popis: Na snímke z roku 2016 stoja talianski policajti pred námorným plavidlom Aquarius s africkými migrantmi na palube.

Nová loď

Nová loď Ocean Viking, plaviaca sa pod nórskou vlajkou, vyplávala v nedeľu z juhofrancúzskeho prístavu Marseille. K pobrežiu Líbye by mala doplávať do konca tohto týždňa, uviedla hovorkyňa SOS Méditerranée. 

Ocean Viking s kapacitou približne 200 osôb je najväčším záchranným plavidlom operujúcim v Stredozemnom mori. Na jeho palube sa nachádzajú štyri motorové člny a deväťčlenná posádka, ako aj členovia pátracieho záchranného tímu a zdravotnícky personál, ktorý obsluhuje lodnú ošetrovňu. Misiu financuje SOS Méditerranée v partnerstve s MSF.

Aquarius ukončil činnosť

Predchádzajúca loď Aquarius, prevádzkovaná oboma organizáciami, ukončila operácie v decembri 2018. Stalo sa tak po takmer troch rokoch, počas ktorých zachránila okolo 30.000 migrantov. Podľa agentúry DPA ukončil Aquarius činnosť pod tlakom talianskej pravicovej vlády, ktorá zaujala tvrdý prístup voči prijímaniu zachránených migrantov.  

Podľa SOS Méditerranée zahynulo od začiatku roka 2019 v Stredozemnom mori už najmenej 426 ľudí, ktorí sa vydali z pobrežia Líbye na plavbu k európskym brehom. 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

20:31 Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

Hasiči v sobotu večer ukončili zásah v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, kde došlo v piat…