Mimoriadny summit Európskej únie o brexite sa nakoniec uskutoční podľa plánu

24.11.2018 20:00

Nedeľňajší mimoriadny summit EÚ o brexite sa uskutoční podľa plánu po tom, ako sa podarilo vyjasniť nedávno vznesené námietky Španielska v súvislosti s Gibraltárom. S odvolaním sa na zdroje z prostredia rokovaní o tom informovali svetové agentúry.

Mimoriadny summit Európskej únie o brexite sa nakoniec uskutoční podľa plánu
Foto: TASR
Popis: Vlajky EÚ a Spojeného kráľovstva

Hovorca predsedu Európskej rady Donalda Tuska v sobotu tvítoval, že Tusk telefonoval so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom a summit je "o niečo bližšie" k svojmu uskutočneniu podľa plánu.

Uzatvorenie sporu ohľadne Gibraltáru následne pre médiá potvrdil samotný Sánchez, informovala spravodajská televízia Sky News.

Predseda Tusk medzičasom partnerom z EÚ zaslal pozývací list na mimoriadny summit Európskej únie o texte dohody o brexite, ktorú 14. novembra schválila britská vláda, obsahujúci program a agendu nedeľňajšieho rokovania.

Tusk hlavám štátov a vlád európskej dvadsaťsedmičky odporúčal, aby v nedeľu dohodu o brexite vyjednanú s Londýnom prijali.

"Niekto nemá dôvod byť šťastný. Minimálne je to však rozhodujúci čas, EÚ27 prešla testom jednoty a solidarity," uviedol Tusk v liste.

Sánchez v piatok počas návštevy Kuby pohrozil, že ak sa jeho krajina nedohodne s Britániou ohľadom Gibraltáru, mimoriadny summit EÚ o brexite sa "s veľkou pravdepodobnosťou" neuskutoční.

Predstavitelia Španielska už predtým naznačili, že sú pripravení blokovať dohodu o odchode Británie z EÚ, pokiaľ im Londýn nebude garantovať právo veta pri rozhodovaní o budúcom štatúte Gibraltáru.

Španielsko si dlhodobo robí nárok na územie Gibraltáru, ktoré bolo nútené odstúpiť britskej korune na základe Utrechtského mieru v roku 1713. 

Po vystúpení Británie z Európskej únie príde o členstvo v EÚ automaticky aj Gibraltár, a to aj napriek tomu, že v referende v júni 2016 až 96 percent voličov v Gibraltári hlasovalo za zotrvanie Británie v EÚ.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Súdny proces s Kočnerom a Ruskom: Prehovoria prví svedkovia, ide o známe tváre

8:47 Súdny proces s Kočnerom a Ruskom: Prehovoria prví svedkovia, ide o známe tváre

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku by mali v utorok vypovedať prví svedkovia v kauze t…