Mikloš: Nie som slniečkar, ale Sulík je mimo. Antimoslimský, vlažný k Putinovi... Najlepšie riešenie je imigrácia

29. 5. 2018 9:05

Na predsedu najsilnejšej opozičnej strany SaS Richarda Sulíka sa spustila tvrdá kritika od exministra Dzurindovej vlády Ivana Mikloša. Tomu prekážajú Sulíkove výroky o Andrejovi Kiskovi a jeho kritika migrácie.

Mikloš: Nie som slniečkar, ale Sulík je mimo. Antimoslimský, vlažný k Putinovi... Najlepšie riešenie je imigrácia
Foto: TASR
Popis: Ivan Mikloš
reklama

Bývalý minister financií Ivan Mikloš kritizuje predsedu opozičnej strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka za jeho výroky, ak prezident založí stranu, rozbíja pravicu, a aspoň slniečkari, ktorí vítajú imigrantov, budú mať koho voliť. Mikloš nesúhlasí ani s jeho výrokom, že SaS ako jediná strana má reálny a dobrý program pre Slovensko.

„Neviem síce, či ide pán prezident zakladať stranu, ale ak by aj išiel, tak by urobil len presne to isté, čo urobil Richard Sulík pred voľbami v roku 2010, keď založil SaS. Nehovoriac už o tom, ako pravici ´pomohol´ položením vlastnej, stredopravej vlády,“ píše Mikloš vo svojom komentári s titulkom Nie som slniečkar, ale Sulík je mimo v denníku Sme.

Sulík sa podľa Mikloša spreneveruje hodnotám a princípom, ktoré by mali reprezentovať slová sloboda a solidarita. „Je jedno, či ste liberál, konzervatívec, alebo socialista, ale ak ste človek, tak by ste nemali odmietať pomoc tým, ktorí sa ocitli v núdzi a v ohrození života či zdravia. O forme a miere pomoci, ako aj spôsobe riešenia sprievodných javov (aj negatívnych a rizikových) je legitímne diskutovať a sporiť sa, ale odmietať to apriori a politicky zneužívať, ako to robia Orbán, Zeman, ale do značnej miery aj Sulík a Fico, znamená solidaritu popierať,“ myslí si bývalý minister.

Eximinstrovi Miklošovi sa nepáči ani selektíva solidarita v prípade utečencov, keď sa prijímajú utečenci podľa náboženstva alebo národnosti. Ak takéto niečo presadzuje Orbán, ktorý otvorene odmieta liberálnu demokraciu a buduje v Maďarsku neliberálny systém (najnovšie ho nazýva ´kresťanskou demokraciou 21. storočia´), tak to aspoň má akú-takú logiku. Neliberálne režimy totiž odvodzujú ľudskú dôstojnosť a legitimitu takrečeno zvonka – od svojej príslušnosti k cirkvi, národu, kmeňu, rase, strane,“ dodáva.

Mikloš: Sulík nie je liberál

Základom liberalizmu a liberálnej demokracie sú však podľa Mikloša univerzálne ľudské práva, teda hodnota každého človeka je vnútorná, je v každom z nás bez ohľadu na rasu, národnosť, náboženstvo, pohlavie, sexuálnu orientáciu a podobne. „Takže ak Sulík o sebe tvrdí, že je liberál a zároveň otvorene presadzuje selektívnu (antimoslimskú) solidaritu, tak žiadnym liberálom nie je. A stranu si môže premenovať,“ tvrdí Mikloš.

„Problematická z hľadiska liberálnosti nie je len Sulíkova antiimigračná rétorika, ale aj jeho ´vlažné´ postoje k putinovskému Rusku alebo k už spomínanému Orbánovi. Teda k ľuďom, ktorí liberálnu demokraciu otvorene spochybňujú alebo dokonca cielene deštruujú. V prípade Putina nielen vo svojej vlastnej krajine, ale aj v zahraničí vrátane Slovenska,“ pokračuje exminister s tým, že hoci Sulík opakuje, že Orbán vládne legitímne, tak liberál by mal byť citlivý, či sú voľby slobodné a férové.

Najlepšie riešenie? Prijímanie migrantov

Exminister zároveň skritizoval aj samotnú odbornosť Richarda Sulíka. „Vlajkovú loď programu SaS, odvodový bonus, úspešne spochybnil bloger Marian Jánoš, ktorý rovnako kriticky vidí aj návrhy SaS v oblasti dôchodkovej reformy. Ale aj spomínaná antiimigračná agenda Richarda Sulíka je problematická nielen z hľadiska hodnotového a ideového, ale rovnako aj z praktických, ekonomických a demografických dôvodov,“ myslí si.

A čo považuje Ivan Mikloš za najlepšie riešenie rýchleho starnutia a nedostatku pracovnej sily? „Zodpovedný a vyvážený prístup, ktorý znamená prijímanie nielen humanitárnych, ale aj ekonomických migrantov (aktívna imigračná politika), ale zároveň aj dôsledné vynucovanie dodržiavania pravidiel hry zo strany všetkých (aj imigrantov) bez ohľadu na ich náboženstvo, rasu či národnosť. Takýto postoj by bol liberálny, zodpovedný, racionálny aj humánny. Toto je sloboda a solidarita,“ uzavrel bývalý minister a súčasný poradca ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…