Mihál sa dostal do debaty s Richterom a rozhodol sa rozdupať vládny sociálny balíček. Pustil sa doňho ako buldog

30. 9. 2017 14:30

Sociálna a dôchodková politika, ako aj oblasť zamestnanosti sú podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) pre rezort tri kľúčové oblasti, na ktoré sa sústredí. Preto sa vláda rozhodla v rámci sociálneho balíčka prijať opatrenia týkajúce sa napríklad zavedenia príplatkov za nočnú prácu a počas víkendov, zvyšovať minimálnu mzdu, zaviesť príspevok za presťahovaním sa za prácou či zvýšiť príspevok na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých na úroveň čistej minimálnej mzdy. Opozičný poslanec Jozef Mihál (nezaradený) však nový balík označuje za zlátaninu a nesystémový. Obaja to uviedli v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Mihál sa dostal do debaty s Richterom a rozhodol sa rozdupať vládny sociálny balíček. Pustil sa doňho ako buldog
Foto: SITA
Popis: Bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál.

"Čo sa týka sociálneho balíčka, to nie je odchod od programového vyhlásenia vlády. Toto je rozšírenie záväzku a vo veľmi dôležitých veciach. Jasne sme pomenovali stav verejných financií," uviedol Richter.

Dôležitá je podľa neho aj podpora mobility na trhu práce. "Je tu dohoda so Združením miest a obcí Slovenska. Súhlasili s tým, že prioritne sa idú budovať nájomné byty hlavne do regiónov, kde je dostatok práce a nedostatok pracovnej sily," doplnil minister s tým, že v regiónoch, kde je nezamestnanosť vysoká, bude vláda podporovať tvorbu nových pracovných miest, ale šancu by mali dostať ľudia, ktorí sa rozhodnú za prácou presťahovať.

"Nechceme nechať úplne prázdne hladové doliny. Dvojakým spôsobom ideme riešiť problémy," tvrdí Richter.

JUDr. Ján Richter

  • SMER SD
  • minister práce, sociálnych vecí a rodiny

Mihál označil nový sociálny balík za "zmes politického marketingu". "Nie je to systémové. Je to zlátanina robená na poslednú chvíľu. Máme tri mesiace do konca roka, finišuje sa so štátnym rozpočtom, budeme to mať všetko v parlamente a teraz sa začne len politicky debatovať o nejakých sociálnych balíčkoch," myslí si Mihál.

Vládu kritizuje za to, že sa nezamerala na zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane. "Ja som od Mosta-Híd očakával, podľa toho, čo naznačovali, že bude tlačiť na zvýšenie nezdaniteľného minima. S tým sa nakoniec robiť nebude nič. Mimoriadnym riešením by bolo, keby sa o 100 eur zvýšila nezdaniteľná časť, aby ľudia platili nižšie dane," tvrdí Mihál.

Kritický je aj voči zvyšovaniu minimálnej mzdy, keďže vláda nenapravila podľa neho platy v štátnej a verejnej správe. Mzda niektorých zamestnancov je totiž pod úrovňou minimálnej mzdy, zvyšok preto musí dorovnávať štát. Ľudia na tej istej pozícii vo verejnej správe, napríklad kuchárky, tak majú rozdielnu mzdu ako rovnakí zamestnanci v súkromnom sektore.

"V značnej miere nižšie tarifné mzdy vyrovnávajú rozdiely aj v predpokladoch a podmienkach kvalifikácie. Hľadá sa rozumný balans, možno aj postupnosť krokov. Problém sa javí u zamestnanca, kde je podmienka na jeho prácu iná kvalifikácia a on sa vyrovnáva s tými najnižšími kvalifikačnými predpokladmi. Tu vidím problém," doplnil Richter s tým, že v budúcom roku sa na tento problém vláda zameria.

"Problém je v tom, že sa stráca rozdiel medzi tarifami a kvalifikačnými požiadavkami. Tam vidím problém," priblížil minister. 

Mihál však ministrovi vyčíta, že doteraz nepočul žiadne riešenie v tejto oblasti. "To je päť rokov vlečúci sa problém. Chcete ho riešiť až v roku 2019. Nie okamžite, ale až o dva roky sa môže kuchárka tešiť na zvýšený plat. Je to pokrytectvo, keď premiér hovorí, ako sa on stará o zamestnancov," skonštatoval Mihál s tým, že túto oblasť je potrebné riešiť dlhodobo.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nemec, Turek, Libanončan? Pravda o vražde hasiča. A drsné slová po nej

0:02 Nemec, Turek, Libanončan? Pravda o vražde hasiča. A drsné slová po nej

Mladíci ubili v bavorskom Augsburgu hasiča. Stalo sa tak, keď odchádzal z vianočných trhov a požiada…