Mihál: Pracovníci z tretích krajín by mali v SR dostávať aspoň priemernú mzdu

28. 11. 2018 18:11

Pracovníci z tretích krajín by mal od zamestnávateľa na Slovensku dostávať aspoň priemernú mzdu v danom odvetví. Uviedol to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Jozef Mihál na stredajšej tlačovej konferencii. Takýmto spôsobom sa má podľa neho zabrániť negatívnemu vplyvu otvorenia Slovenska pre agentúrnych pracovníkov z tretích krajín na rast miezd slovenských zamestnancov.

Mihál: Pracovníci z tretích krajín by mali v SR dostávať aspoň priemernú mzdu
Foto: TASR
Popis: Jozef Mihál
reklama

V tomto smere spolu s poslancom Miroslavom Beblavým a poslankyňou Simonou Petrík (obaja nezaradení) predkladá pozmeňujúci návrh k novele zákona o službách zamestnanosti, ktorý je na programe prebiehajúcej schôdze NR SR.

Podľa Mihála sú pracovníci z tretích krajín ochotní pracovať na Slovensku za omnoho nižšie mzdy. "Tejto novele vyčítame v prvom rade to, že umožní mzdový dumping na Slovensku tým, že zamestnávatelia budú môcť prakticky nekontrolovateľným spôsobom importovať lacnú pracovnú silu z tretích krajín," skonštatoval Mihál s tým, že platy slovenských zamestnancov nebudú rásť tak, ako by to bolo v súčasnosti možné.

"Predkladáme pozmeňujúci návrh, podľa ktorého zamestnanie cudzinca v slovenskej firme bude možné iba vtedy, ak bude mať pracovnú zmluvu najmenej na výšku priemernej mzdy zistenej v danom odvetví," opísal Mihál, podľa ktorého sa tým nezvýhodní zamestnávanie cudzincov, ale práve naopak. Firmy by si podľa neho rozmysleli, či takého zamestnanca skutočne potrebujú. Systém nastavenia požadovanej mzdy cudzinca by sa zároveň podľa neho mohol spresniť na konkrétne povolanie.

Parlament sa má novelou zákona zaoberať v skrátenom legislatívnom konaní, čo podľa Mihála neumožní dôkladnejšie diskutovať o tomto probléme. 

Zamestnávanie ľudí z tretích krajín by malo byť podľa novely jednoduchšie. Právna norma má tiež skrátiť lehoty na posudzovanie žiadostí o udelenie povolenia na sezónne zamestnanie a rozšíriť možnosti vstupu štátnych príslušníkov tretích krajín na trh práce cez agentúry dočasného zamestnávania, avšak len v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily. Zamestnávateľom zas môže pribudnúť nová povinnosť - nahlasovať voľné pracovné miesta. Odstrániť sa, naopak, majú duplicity pri informačných povinnostiach zamestnávateľa pri zamestnávaní ľudí z tretích krajín.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a  psychiatrovi Chocholouškovi

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a psychiatrovi Chocholouškovi

Lipšica ako generálneho prokurátora potrebujú, je presvedčený bývalý sudca Ústavného súdu, dnes práv…