Migrantov zabíja európska zima, umŕzajú v bulharských lesoch na ceste do EÚ

9.1.2017 15:50

Európa čelí s príchodom nového roka aj príchodu mrazivého počasia. Januárové mrazy si už stihli vyžiadať svoje obete aj medzi nelegálnymi migrantmi.

Migrantov zabíja európska zima, umŕzajú v bulharských lesoch na ceste do EÚ
Foto: pixabay.com
Popis: Ilustračná foto.

Na hraniciach Turecka a Bulharska umrzli od začiatku roka už traja nelegálni migranti, ktorí sa snažili dostať do Európy, ako informuje portál Sofia Globe. Prvú smrť na následky podchladenia zaevidovali úrady minulý pondelok. Na hraniciach umrzla somálska migrantka, ktorá bola súčasťou viac ako 30-člennej skupiny migrantov z Afganistanu, Pakistanu a Somálska. Skupinu zadržala polícia deň predtým, ako bolo jej telo nájdené v pohraničnom lese. Ďalší dvaja Somálčania zo skupiny museli byť pre vážne omrzliny hospitalizovaní. Migranti zo skupiny priznali, že žena patrila k nim, v dôsledku jej vážneho stavu, ktorý jej bránil pokračovať v ceste, však boli nútení nechať ju v lese napospas mrazom.

Koncom týždňa boli neďaleko hraníc nájdení mŕtvi ďalší dvaja migranti, údajne Kurdi, vo veku 29 a 36 rokov, ktorí tiež prišli o život následkom podchladenia, ako ukázala následná pitva.

Teploty sa v Bulharsku za posledný týždeň pohybujú takmer výhradne pod nulou a snehová pokrievka v niektorých oblastiach krajiny siaha až do desiatok centimetrov. Takéto podmienky sú pre prichádzajúcich migrantov zdrvujúce a predstavujú vysoké riziko.

V krajine je však oveľa pálčivejším problémom v súvislosti s ohrozením života nízkymi teplotami početná skupina bezdomovcov. Väčšina pozornosti sa tak sústredí na pomoc práve tejto sociálnej skupine a na pomoc prichádzajúcim nelegálnym migrantom má tak krajina len veľmi obmedzené kapacity.

Na turecko-bulharských hraniciach je nelegálna migrácia vážny problém. Bulharský premiér Boyko Borissov uviedol, že minulý rok v oblasti hranice denne zatkli a späť do Turecka poslali 150 až 200 migrantov. Krajina na hraniciach s Tureckom dokonca postavila viac ako 240 kilometrov dlhý plot, ktorý má brániť migrantom v nelegálnom vstupe, avšak v oblastiach, kde hranica prechádza náročným horským terénom, tento plot nie je. Práve preto sa mnohí migranti odhodlávajú prechádzať do Bulharska práve v týchto miestach. Terén v lesných a horských pásmach je však veľmi zle schodný a poveternostné podmienky tiež nie sú dobré, čoho dôsledkom absolútne nepripravení migranti, ktorí navyše ani nie sú na podobné počasie zvyknutí, vážne riskujú pri prechode svoje životy.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df

Ďalšie články z rubriky

Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

20:15 Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na jeho malijského právnika a podporovateľov.