Migranti podťali vládu Berlína v Európe. Čo ešte píše zahraničná tlač?

    0
    Viktor Orbán, Bohuslav Sobotka, Ewa Kopacz a Robert Fico po stretnutí lídrov krajín V4 v Prahe (Autor: SITA)

    Nemecké denníky sa zhodujú, že napätie medzi členmi Únie stále trvá, pretože sa lídri na summite dohodli na novom spôsobe reakcie voči príchodu utečencov. Die Welt označil výsledky rokovania za nedostatočné, lebo neprinášajú riešenie súčasnej situácie. K podobnému záveru dospel i poľský denník Rzeczpospolita.

    Len aby sme sa pred svetom nezahanbili

    Podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung členské krajiny vypočuli prosbu prezidenta EÚ Donalda Tuska, aby na summite neukazovali pred svetom vnútorné rozpory. Podobne vníma atmosféru včerajšej noci aj berlínsky Tagesspiegel. „Štáty Únie na krízovom summite zatiaľ odložili svoj niekoľkotýždenný spor o kurz utečeneckej politiky. Napätie ale nezmizlo,“ napísal v komentári.

    Portál Spiegel Online skonštatoval, že lepšie výsledky summitu sa ani nedali očakávať. „Je pozoruhodné, že sa v záverečnom dokumente vôbec objavila jedna konkrétna suma – miliarda eur pre Svetový potravinový program (WFP),“ uviedol server.

    Ukrivdené krajiny európskeho klubu

    Poľský denník Rzeczpospolita uvádza, že utečenecká kríza podťala nadvládu Berlína v Európe. Summit vraj ukázal, že Merkelová sa ocitla vo veľkej defenzíve. „Z pohnutia srdca alebo skôr z veľkej naivity, nemecká kancelárka prisľúbila na začiatku septembra, že jej krajina príjme všetkých utekajúcich ľudí, a to nielen pred vojnou a násilím, ale dokonca i pred biedou a chýbajúcou perspektívou,“ píše komentátor. Dodal, že Berlín sa spoliehal na to, že ostatné krajiny Únie zaplatia za Merkelovú účet, ak sa ukáže, že počet utečencov Nemecko nezvláda.

    Realita je však úplne iná. Krajiny si nakoniec rozdelili 120 000 azylantov, ale za akú cenu. „Sú spochybnené základy integrácie ako napríklad Schengen či štrukturálne fondy. Prvýkrát boli štyri krajiny Únie prehlasované v kľúčovej veci pre národnú suverenitu. To u Rumunov, Slovákov, Čechov a Maďarov zanechá krivdu po dlhé roky,“ poznamenal denník. Britský denník The Guardian píše, že výsledky summitu boli nepresvedčivé a rovnaké otázky budú dominovať aj na summite o tri týždne.


     

    - Reklama -