Migranti by podľa Babiša vôbec nemali mať možnosť vyplávať na cestu do Európy

28. 6. 2018 16:30

Najlepšie by bolo, keby lode s migrantmi vôbec nevyplávali a nesmerovali do Európy. Uviedol to vo štvrtok český premiér Andrej Babiš po príchode na summit EÚ v Bruseli, ktorý je zameraný na riešenie problémov spojených s migráciou.

Migranti by podľa Babiša vôbec nemali mať možnosť vyplávať na cestu do Európy
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš
reklama

Babiš pripomenul, že Česká republika, podobne ako aj ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky (V4), už niekoľko rokov hovorí, že treba zastaviť migráciu a zamedziť tomu, aby lode s migrantmi vôbec vyplávali. Dodal, že tak funguje austrálsky model, a pripomenul, že na pašovaní migrantov zarobili organizované skupiny miliardy eur. Do tejto štruktúry zahrnul aj lode neziskových organizácií, ktoré zachraňujú migrantov na mori, čo je podľa jeho slov "neprípustné".

"Treba to zastaviť mimo Európy a zriadiť tie centrá mimo Európy," uviedol Babiš s odkazom na návrhy vytvoriť tzv. vyloďovacie platformy pre migrantov, akési záchytné centrá, napríklad v niektorých krajinách severnej Afriky. Podľa jeho slov aj Turecko môžeme obrazne vnímať ako takéto centrum, lebo tam žijú tri milióny utečencov a EÚ už Turecku zaplatilo tri miliardy eur a ďalšie tri miliardy pripravuje.

Dodal, že taliansky premiér Giuseppe Conte žiada od EÚ 500 miliónov eur na zvládnutie migrantov, Únia by však podľa neho mala aktívne rokovať s Líbyou a Tuniskom, aby bolo možné zabrániť vyplávaniu utečencov, ktorí sú ochotní zaplatiť za cestu do Európy. A ak väčšina z nich pochádza napríklad z Nigérie, tak treba rokovať s Nigériou.

"My kritizujeme tých, ktorí tvrdia, že utečenci musia prísť na náš kontinent. Odmietame to, nie je to pravda," upozornil Babiš. Pripomenul, že česká strana mala už v roku 2015 k migrácii jasné stanovisko a ak dnes prílev utečencov klesol o 95 percent, hovoriť možno skôr o politickej kríze ohľadom migrácie ako o utečeneckej kríze, čo je zrejmé v Nemecku vo vnútri vládnej koalície.

Český premiér odmieta návrhy nemeckej kancelárky Angely Merkelovej na bilaterálne dohody s členskými krajinami o dublinskom azylovom systéme, aby utečenci žiadali o azyl v prvej krajine EÚ, do ktorej vstúpili. Merkelová podľa neho vníma situáciu tak, ako keby prichádzali iba legálni migranti, kým ČR trvá na tom, že migranti by do Európy vôbec nemali prísť a mali by zostať doma. Okrem toho sa Únia musí postarať o tých 1,5 milióna utečencov, ktorí už na jej území sú.

"Som rád, že členské krajiny menia názor a dochádza na naše slová. Dôležité je, že rakúsky kancelár Sebastian Kurz má také isté stanovisko ako my," spresnil český premiér. Pripomenul, že Rakúsko od 1. júla preberá rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ a súčasnému bulharskému predsedníctvu sa nepodarilo situáciu s reformou azylového systému vyriešiť, čo sa neočakáva ani od prebiehajúceho summitu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

23:58 Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

Význam prieskumu, podľa ktorého by nová politická strana Petra Pellegriniho, ak by ju založil, získa…