Migračný biznis, marenie práva. Nemecký sudca otvorene prehovoril, čo sa deje, keď k nemu príde utečenec s advokátom

5. 6. 2018 6:00

Magazín Focus sa vo svojom internetovom vydaní venoval v niekoľkých článkoch prisťahovaleckej politike. Najmä vzhľadom na zjednocovanie utečeneckých rodín a súdne spory s neúspešnými žiadateľmi o azyl.

Migračný biznis, marenie práva. Nemecký sudca otvorene prehovoril, čo sa deje, keď k nemu príde utečenec s advokátom
Foto: archív
Popis: ILUSTRAČNÁ SNÍMKA
reklama

Aktuálne nemecká vláda pracuje na návrhu nového zákona, ktorý sa týka zjednocovania utečeneckých rodín. Okrem opozície ho však kritizujú aj predstavitelia súdnej moci. „Z pohľadu sudcu chcem jasnú, zrozumiteľnú a jednoduchú právnu úpravu. Skutočne si nemyslím, že by každá jednotlivá skupina mala byť upravená špeciálnym zákonom. Politici síce tvrdia, že chcú zvýšiť individuálnu spravodlivosť, ale ich návrh je jednoducho príliš podrobný,“ hovorí sudca Robert Seegmüller.

Za problém považuje Seegmüller aj podávanie častých odvolaní právnych zástupcov migrantov proti rozhodnutiu o neudelení azylu. „Azylové konanie sa nesmie stať samoúčelným. Bohužiaľ, od začiatku ide len o to, aby sa vyhostenie daného neúspešného žiadateľa o azyl odložilo a on tak mohol získať čo najviac sociálnych dávok. To naozaj nie je niečo, čo by sme chceli. Žiaľ, takýchto prípadov existuje veľa,“ tvrdí sudca.

Seegmüller v tejto súvislosti varuje pred preťažením súdov, pretože počet súdnych sporov týkajúcich sa žiadostí o azyl rastie geometrickým radom. „V súčasnosti riešime 400 000 prípadov, z ktorých sa 230 000 týka azylových žiadostí. Ak by, čisto hypoteticky, od zajtra nepribudol ani jeden prípad, mohli by sme na tom robiť ďalšie dva roky. Ak nebude federálna vláda, rovnako ako jednotlivé spolkové krajiny, rýchlo konať, čoskoro sa predĺži dĺžka jedného súdneho konania v priemere na dvojnásobok.“

Rovnakej téme sa venuje aj ďalší článok magazínu Focus, v ktorom dostáva priestor bavorský minister vnútra Joachim Herrmann z CSU. Ten plánuje nechať právne preveriť, či by sa žiadatelia o azyl, ktorí sa odvolávajú proti rozhodnutiu o neudelení azylu, mali podieľať na financovaní súdnych nákladov. Podľa Herrmanna by bolo žiaduce, aby tieto náklady neniesol len štát, respektíve nemeckí daňoví poplatníci.

Joachim Herrmann

Joachim Herrmann Zdroj: TASR

„Je najvyšší čas zvážiť, či by bolo možné, aby sa na platení súdnych nákladov mohli podieľať samotní žiadatelia o azyl. A to v prípadoch, keď je ich odvolanie proti neudeleniu azylu zjavne neopodstatnené,“ uviedol minister vnútra, ktorý zároveň prejavil pochopenie pre nedávne vyjadrenie svojho straníckeho kolegu Alexandera Dobrindta. „V našej krajine rastie migračný biznis, v rámci ktorého sa mnoho subjektov snaží mariť zákony. S tým musíme niečo urobiť.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…