Migrácia je najviac deliacou témou EÚ, horšia môže byť obchodná vojna, myslí si Javorčík

11.7.2018 20:05

Migrácia je v súčasnosti najviac rozdeľujúcou témou v Európskej únii (EÚ), horší dopad však môže mať hroziaca obchodná vojna medzi EÚ a Spojenými štátmi americkými. Na utorkovom (10.7.) stretnutí s regionálnymi novinármi v Bruseli to uviedol stály predstaviteľ SR pri EÚ Peter Javorčík, podľa ktorého ide skôr o politickú tému.

Migrácia je najviac deliacou témou EÚ, horšia môže byť obchodná vojna, myslí si Javorčík
Foto: TASR
Popis: Peter Javorčík

"Táto deliaca téma je tu od roku 2015. Jednak tým, že tu bol nezvládnutý tok migrácie viac než milióna ľudí, a bolo tu pomerne nešťastné hlasovanie medzi členskými krajinami, kde bola napriek nesúhlasu viacerých štátov schválená takzvaná prerozdeľovacia schéma," podotkol Javorčík s tým, že v rámci Únie to vytvorilo určitý problém dôvery.

Odvtedy však v tejto oblasti podľa jeho názoru nastal určitý posun. "Teraz už nehovoríme o tom, že základom riešenia je prerozdeliť ľudí, ktorí sú už v Európe, ale to, aby sme mali pod kontrolou, kto prichádza do EÚ. Je to však dlhodobý proces a stále do značnej miery žneme výsledok tých rozhodnutí, ktoré boli prijaté v roku 2015. Myslím, že boli veľmi deliace a chybné," dodal Javorčík.

Za vážnejšiu tému než migráciu však podľa vlastných slov považuje prípadnú obchodnú vojnu medzi EÚ a Spojenými štátmi americkými, ktorá môže mať na jeseň ešte väčší vplyv ako migračná kríza. "Dá sa predpokladať, že americká administratíva zavedie aj clá na autá a to už bude mať naozaj veľký dopad aj na producentov na Slovensku," upozornil.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kiska je podvodník, čakám od vás veľké ospravedlnenie, vyhlásil pred novinármi Fico. Vyjadril sa Pellegrini, Bugár, polícia aj generálna prokuratúra

16:00 Kiska je podvodník, čakám od vás veľké ospravedlnenie, vyhlásil pred novinármi Fico. Vyjadril sa Pellegrini, Bugár, polícia aj generálna prokuratúra

Talianski prokurátori kategoricky vylúčili, že by kalábrijská prokuratúra mala akúkoľvek informáciu …