Migrácia je najviac deliacou témou EÚ, horšia môže byť obchodná vojna, myslí si Javorčík

11.7.2018 20:05

Migrácia je v súčasnosti najviac rozdeľujúcou témou v Európskej únii (EÚ), horší dopad však môže mať hroziaca obchodná vojna medzi EÚ a Spojenými štátmi americkými. Na utorkovom (10.7.) stretnutí s regionálnymi novinármi v Bruseli to uviedol stály predstaviteľ SR pri EÚ Peter Javorčík, podľa ktorého ide skôr o politickú tému.

Migrácia je najviac deliacou témou EÚ, horšia môže byť obchodná vojna, myslí si Javorčík
Foto: TASR
Popis: Peter Javorčík

"Táto deliaca téma je tu od roku 2015. Jednak tým, že tu bol nezvládnutý tok migrácie viac než milióna ľudí, a bolo tu pomerne nešťastné hlasovanie medzi členskými krajinami, kde bola napriek nesúhlasu viacerých štátov schválená takzvaná prerozdeľovacia schéma," podotkol Javorčík s tým, že v rámci Únie to vytvorilo určitý problém dôvery.

Odvtedy však v tejto oblasti podľa jeho názoru nastal určitý posun. "Teraz už nehovoríme o tom, že základom riešenia je prerozdeliť ľudí, ktorí sú už v Európe, ale to, aby sme mali pod kontrolou, kto prichádza do EÚ. Je to však dlhodobý proces a stále do značnej miery žneme výsledok tých rozhodnutí, ktoré boli prijaté v roku 2015. Myslím, že boli veľmi deliace a chybné," dodal Javorčík.

Za vážnejšiu tému než migráciu však podľa vlastných slov považuje prípadnú obchodnú vojnu medzi EÚ a Spojenými štátmi americkými, ktorá môže mať na jeseň ešte väčší vplyv ako migračná kríza. "Dá sa predpokladať, že americká administratíva zavedie aj clá na autá a to už bude mať naozaj veľký dopad aj na producentov na Slovensku," upozornil.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Most-Híd sa nezúčastní na hlasovaní o Dankovi. Bugárovci vysvetlili prečo

12:30 Most-Híd sa nezúčastní na hlasovaní o Dankovi. Bugárovci vysvetlili prečo

Koaličný Most-Híd sa nezúčastní na hlasovaní o návrhu na odvolanie predsedu Národnej rady SR Andreja…