Mier na našom kontinente bude dlhodobo možný len s Ruskom, a nie proti Rusku, zdôraznil Kurz v Európskom parlamente

3. 7. 2018 13:40

Výsledky bulharského predsedníctva v Rade EÚ a priority začínajúceho sa rakúskeho predsedníctva boli v utorok dopoludnia predmetom rozpravy poslancov Európskeho parlamentu (EP) s bulharským premiérom Bojkom Borisovom a rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom. Na rozprave sa zúčastnil aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Mier na našom kontinente bude dlhodobo možný len s Ruskom, a nie proti Rusku, zdôraznil Kurz v Európskom parlamente
Foto: TASR
Popis: Sebastian Kurz
reklama

Rakúsko preberá rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ už po tretíkrát, doteraz šéfovalo Únii v rokoch 1998 a 2006.

Bulharský premiér v pléne EP uviedol, že nechce dávať žiadne rady rakúskemu kancelárovi, ktorý po ňom preberal štafetu predsedníctva, ale želá mu úspech, lebo dosiahnutie úspechu v rámci Rady (členské štáty) je úspechom pre všetkých.

Juncker pred europoslancami uviedol, že "rakúska vláda má jasné proeurópske zameranie". Povedal, že pozná Kurza už dlhý čas, a dodal, že sa teší na rakúske predsedníctvo, pretože obe predchádzajúce (bulharské a predtým estónske) boli úspešné. "Všetky relevantné politické sily v Rakúsku plávajú rovnakým smerom," skonštatoval Juncker a vyjadril presvedčenie, že rakúska vláda bude spolupracovať s exekutívou EÚ v priateľstve a vzájomnom porozumení".

Predseda EP Antonio Tajani, ktorý rokoval s Kurzom ešte pred rozpravou v pléne EP, vyzval rakúskeho kancelára, aby pokračoval v úsilí o dosiahnutie pokroku v reforme azylového systému EÚ a aby túto tému zaradil medzi hlavné priority rakúskeho predsedníctva. "Je absolútne nevyhnutné, aby reforma azylového systému bola prijatá čo najskôr, a to na základe návrhu EP, ktorý spája rozhodnosť so solidaritou. Vyzývam tiež Rakúsko, aby počas svojho predsedníctva prioritnú pozornosť venovalo Afrike," uviedol Tajani s odkazom na agendu migrácie.

Kurz vo svojom vystúpení pripomenul, že prioritami šesťmesačného rakúskeho predsedníctva budú otázky migrácie, hospodárska bezpečnosť a lepšie susedské vzťahy. Zopakoval, že mottom predsedníctva je: "Európa, ktorá chráni".

"Silnejšie zameranie sa na ochranu vonkajších hraníc je nevyhnutný základ pre Európu bez vnútorných hraníc," upozornil Kurz a vyzval na "zmenu paradigmy" pri diskusiách európskych politikov o migrácii.

Europoslancom pripomenul, že druhou prioritou Rakúska je zaistenie konkurencieschopnosti Európy, čo podľa neho znamená, že ak si chce EÚ udržať svoje ekonomické bohatstvo a spôsob života, tak musí byť schopná držať krok s ostatnými časťami sveta v rámci technologického pokroku. V tejto oblasti je zástancom zavedenia kontroverznej dane pre internetových gigantov.

Treťou veľkou prioritou Rakúska bude podľa jeho slov zameranie sa na susedské vzťahy Únie, čo znamená pokračovanie pracovnej agendy s krajinami západného Balkánu, ktoré sa uchádzajú o členstvo v EÚ. Kurz v rámci susedskej politiky žiada viac dialógu EÚ s Ruskom. "Mier na našom kontinente bude dlhodobo možný len s Ruskom, a nie proti Rusku," zdôraznil v pléne EP v Štrasburgu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo

23:59 Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo

Ekonómka Markéta Šichtařová sa vo svojom blogu na serveri iDNES.cz zameriava na to, že je nová doba.…