Mexický prezident odmieta zaplatiť za múr, zrušil cestu do USA. Peniaze nájdeme, znie z Kongresu

26.1.2017 19:46

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto zrušil návštevu Washingtonu plánovanú na budúci utorok, počas ktorej sa mal stretnúť s novým americkým prezidentom Donaldom Trumpom. S touto skutočnosťou už oboznámil Biely dom, oznámila dnes jeho kancelária.

Mexický prezident odmieta zaplatiť za múr, zrušil cestu do USA. Peniaze nájdeme, znie z Kongresu
Foto: TASR
Popis: Enrique Peňa Nieto a Donald Trump

Trump predtým vyhlásil, že Peňa Nieto by nemal cestovať do USA, ak bude Mexiko naďalej odmietať pokryť náklady na múr, ktorý chce nový šéf Bieleho domu vybudovať na južnej hranici Spojených štátov s Mexikom.

"Spojené štáty majú 60-miliardový obchodný deficit s Mexikom," argumentoval Trump. Ak preto nie je Mexiko ochotné platiť za tento "veľmi potrebný" múr, bolo by lepšie zrušiť nadchádzajúce stretnutie, uzavrel.

Mexický líder ešte v stredu večer vyhlásil, že odmieta rozhodnutie Trumpa postaviť múr na americko-mexickej hranici, a zopakoval, že jeho krajina za tento múr nebude platiť. Reagoval tak na Trumpov stredajší podpis príslušného výkonného nariadenia.

Už termín podpísania dekrétu o hraničnom múre vnímali v Mexiku ako urážku, pretože práve v tom čase začínali mexickí ministri zahraničných vecí a hospodárstva, Luis Videgaray a Ildefonso Guajardo, vo Washingtone rozhovory o budúcnosti vzťahov medzi oboma krajinami po nástupe novej vlády USA.

Republikán Ryan: Kongres nájde miliardy dolárov na stavbu múru

Predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Paul Ryan dnes uviedol, že výstavba múru na hraniciach USA a Mexika plánovaná prezidentom Donaldom Trumpom bude stáť 12-15 miliárd dolárov. Kongres na ňu podľa Ryana do jesene nájde tieto finančné prostriedky.

Republikán Ryan sa vyjadril pred novinármi vo Filadelfii, kde sa koná pravidelná výročná schôdzka kongresmanov Republikánskej strany. Faktom podľa Ryana je, že Kongres za "výstavbu fyzickej bariéry na hraniciach" zaplatí. To, či bude táto suma súčasťou deficitu alebo Kongres nájde iný spôsob financovania nákladov, odmietol šéf snemovne komentovať.
 
Trump by mal neskôr v priebehu dneška vystúpiť pred republikánskymi kongresmanmi s prejavom aj na tému stavby múru.

Americký prezident podpísal v stredu dva prezidentské výkonné nariadenia týkajúce sa výstavby bezpečnostného múru na hranici USA s Mexikom a nelegálnej imigrácie. Trump týmto krokom splnil jeden z hlavných sľubov, ktoré dal ešte počas predvolebnej kampane.
 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Nestrašte ľudí, odkazuje Matovič lídrom opozície. Tu sú moje podmienky vstupu do vlády

16:59 VIDEO Nestrašte ľudí, odkazuje Matovič lídrom opozície. Tu sú moje podmienky vstupu do vlády

Hnutie OĽaNO nepôjde do vlády, ktorá by mala v pláne prijať registrované partnerstvá, adopcie detí p…