Merkelovej vraj začína horieť pôda pod nohami. Môžu za to azylanti

14.6.2018 0:01

Vláda nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa otriasa v základoch. Za všetko môže škandál s migrantmi žiadajúcimi o azyl. Problémy Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (BAMF) dosahujú už na najvyššie miesta. Dôjde k ďalšej roztržke medzi Merkelovou a Seehoferom?

Merkelovej vraj začína horieť pôda pod nohami. Môžu za to azylanti
Foto: TASR
Popis: Angela Merkelová

Bývalý riaditeľ BAMF Frank-Jürgen Weise kancelárku priebežne informoval o situácii v úrade aj vo chvíli, keď už nebol na jeho čele. Kancelárka sa tak preukázateľne v priebehu roka 2017 od exriaditeľa niekoľkokrát dozvedela, aká je skutočná situácia v úrade. Weise sa vraj počas svojej kariéry nikdy nestretol s takým zlým stavom úradu. „Chyba spočíva v nečinnosti (vlády) zoči-voči výzvam, ktorým Nemecko čelilo po príchode utečencov,“ povedal Weise a dodal, že kríza mohla byť odvrátená.

Škandál Spolkového úradu pre migráciu a utečencov sa začal v pobočke v nemeckých Brémach, kde tamojšia šéfka Ulrike B. mala udeliť neoprávnený azyl viac ako 1 200 ľuďom prevažne kurdského pôvodu, niekedy výmenou za úplatky. Za všetkým údajne stojí jej intímny pomer s právnikom, ktorý hájil žiadateľov počas azylového konania. Advokát Irfan C. mal dokonca svojich klientov voziť autobusom z iných častí Nemecka do Brém. Úrad teraz preveruje všetky kladne vybavené žiadosti od roku 2000. Z doterajšieho vyšetrovania vyplýva, že až tretinu z nich bude nutné zrušiť, píše server Novinky.cz.

Väzby na radikálov

Celá vec v ostatných týždňoch ohrozuje stabilitu nemeckej vlády. Brémska kancelária obvinenia odmieta a odvoláva sa na ohromné množstvo žiadostí, ktoré v rokoch 2015 a 2016 úrad zaplavili. Škandál však nadobudol oveľa závažnejšiu podobu cez víkend, keď sa zistilo, že medzi 1 200 ľuďmi, ktorí mali neoprávnene získať súhlas s pobytom na nemeckom území, bolo 46 radikálnych islamistov alebo ľudí s väzbami na radikálnych islamistov.

Úradníčka Ulrike B. všetky obvinenia odmietla, pričom ich označila za nezmyselné. Naopak obvinila nemeckú vládu, že z nej robí obetného baránka a snaží sa tak zakryť vlastnú neschopnosť docieliť efektívne reformy nemeckého azylového systému.

Na Merkelovú udrel aj jej koaličný partner, strana SPD. Generálny tajomník SPD Lars Klingbeil kancelárku vyzval, aby okamžite zverejnila, „čo vie o problémoch v BAMF-e a odkedy o nich vie“. Podpredseda SPD Ralf Stegner povedal, že kancelárka nesie plnú zodpovednosť za preťaženie zamestnancov úradu vinou nadmerných požiadaviek. Kancelárka podľa neho jednoducho zlyhala.

Profituje z toho AfD

Škandál otriasol dôverou nemeckej verejnosti v samotný Spolkový úrad pre migráciu a utečencov. Podľa prieskumu verejnej mienky zverejneného v máji neverí azylovým konaniam takmer 80 percent opýtaných Nemcov. Najväčšiu mieru nedôvery prejavujú podporovatelia AfD (97,9 percenta), veľmi kritickí sú však aj voliči bavorskej CSU. Praktikám úradu nedôverujú dokonca ani priaznivci ľavicových Zelených (62,4 percenta).

Nálada v spoločnosti sa odráža aj na predvolebných prieskumoch. V súčasnosti by CDU-CSU kancelárky Merkelovej a ministra vnútra Horsta Seehofera volilo 32 % Nemcov. Ich koaličný partner, sociálnodemokratická SPD, by získala už len 17 % hlasov. Na chrbát jej dýcha protiimigračná AfD s 16 %, ako informuje twitterový účet Europe Elects, ktorý zhromažďuje predvolebné prieskumy z európskych krajín.

 

 

Zdroj: Twitter / Europe Elects

Seehofer odložil migračný plán 

Volebné preferencie aj migračný škandál sa medzitým prejavujú na vzťahu kancelárky Merkelovej a šéfa bavorskej CSU Horsta Seehofera. Seehofer po nezhodách odložil plánované zverejnenie svojho „migračného plánu“. Obaja politici sú v spore pri migračnej otázke už dlhodobo. Počas migračnej krízy v rokoch 2015 a 2016 Seehofer vytrvalo žiadal, aby Bavorsku pomohli ostatné nemecké regióny.

Horst Seehofer

Horst Seehofer  Zdroj: TASR

Horst Seehofer by mal podľa očakávaní priniesť do systému práce s migrantmi niekoľko podstatných zmien. Jednou z nich by malo byť zriadenie tzv. záchytných centier, v ktorých by sa mali utečenci zdržiavať počas celého azylového konania. Ďalšou zmenou má byť plán na vracanie migrantov hneď na hraniciach Nemecka. Zmeny by mali kompletne reformovať činnosť BAMF. „Brémska skúsenosť potvrdzuje, že musíme zmeniť celý nemecký systém azylového konania,“ povedal Seehofer televízii ZDF.

autor: mak

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Merkelová stojí pri Junckerovi a ide proti Orbánovi. Pre tento vládny plagát

0:00 Merkelová stojí pri Junckerovi a ide proti Orbánovi. Pre tento vládny plagát

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok oznámila, že predseda Európskej komisie Jean-Claude J…