Merkelová zase vykladala, ako treba trestať krajiny, ktoré neprijmú utečencov. A poľský minister sa už neudržal

24.2.2018 16:00

V najbližších týždňoch bude v Bruseli dominovať téma rozpočtu na obdobie po roku 2020. Že budú diskusie skutočne búrlivé, vo štvrtok naznačila svojím prejavom Angela Merkelová.

Merkelová zase vykladala, ako treba trestať krajiny, ktoré neprijmú utečencov. A poľský minister sa už neudržal
Foto: SITA
Popis: Nemecká kancelárka Angela Merkelová

Európska únia bude po odchode Veľkej Británii čeliť finančným problémom, pretože Briti boli čistým „prispievateľom“ a v dôsledku brexitu vznikne v rozpočte EÚ „diera“ vo výške 12 až 14 miliárd eur. Komisár pre rozpočet Günther Oettinger už vyhlásil, že by mali členské štáty zvýšiť svoje príspevky do rozpočtu. Nemecká kancelárka Angela Merkelová prišla s osobitým návrhom, ako ušetriť peniaze.

Vo svojom vystúpení v Bundestagu vo štvrtok Merkelová avizovala, že by malo byť nové prerozdeľovanie finančných príspevkov jednotlivým štátom Európskej únie podmienené splnením určitých záväzkov. Konkrétne uviedla prijatie utečencov, ktorému sa najmä Poľsko, Maďarsko, Slovensko a Česká republika stále bránia. Merkelová však nie je ani zďaleka prvý politik, ktorý hovorí o tom, že by príjemcovia dotácií mali na oplátku poskytnúť „protislužbu“.

V minulých mesiacoch sa v tomto duchu vyjadrili aj niektorí vysokí úradníci z Bruselu. Komisár Oettinger v rozhovore pre denník Süddeutsche Zeitung vyzval Poľsko a Maďarsko, aby „rešpektovali základné hodnoty EÚ“, a naznačil, že v opačnom prípade prídu na rad škrty. „Ak budú obe krajiny ďalej pokračovať v rovnakom kurze, môžu očakávať finančné škrty,“ odkázal nemecký komisár do Varšavy a Budapešti.

Günther Oettinger

Günther Oettinger. Zdroj: TASR

Politickí predstavitelia z východoeurópskych štátov už v minulosti odmietli spájať prerozdeľovanie utečencov s dotáciami z EÚ a po štvrtkovom komentári Merkelovej sa ozvalo Poľsko. „Chcel by som odkázať tomu, kto plánuje podobné kroky, že robí veľkú chybu. Varšava urobí všetko pre to, aby sme sa vyhli veľkému politickému konfliktu. Zároveň však očakávame, že naši partneri budú brať ohľad na naše postoje,“ uviedol minister pre európske záležitosti Konrad Szymański pre Die Welt.

Poľský minister tiež zopakoval, že jeho krajina nebude za žiadnych okolností prijímať utečencov na základe kvót stanovených Európskou komisiou. „Ak by azda malo byť niečo také vynútené väčšinovým hlasovaním, môže to viesť k vážnej politickej kríze, ktorá bude mať ďalekosiahle dôsledky. Varšava nebude akceptovať žiadne obmedzovanie svojich právomocí v oblasti kontroly vonkajších hraníc a prisťahovaleckej politiky.“

Celý text si môžete v nemčine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nevyspytateľná Trumpova politika pokračuje. USA vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. Obviňujú ju z pokrytectva a chronickej zaujatosti voči Izraelu

7:00 Nevyspytateľná Trumpova politika pokračuje. USA vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. Obviňujú ju z pokrytectva a chronickej zaujatosti voči Izraelu

Spojené štáty vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. V utorok to oznámila americká veľvyslankyňa pri…