Merkelová vynaloží maximálne úsilie, aby zabránila obchodnej vojne s USA

4.7.2018 19:30

Európska únia (EÚ) vyvinie maximálne úsilie, aby zabránila obchodnej vojne so Spojenými štátmi. Vyhlásila to v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá zároveň podčiarkla záväzok svojej krajiny zvýšiť výdavky na obranu postupne, čo je ďalším bodom sporu s Washingtonom.

Merkelová vynaloží maximálne úsilie, aby zabránila obchodnej vojne s USA
Foto: TASR
Popis: Angela Merkelová

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zaviedla od 1. júna tarify na dovozy ocele a hliníka z EÚ a zvažuje, či k nim pridá aj tarify na autá a autokomponenty. To by zasadilo tvrdý úder Nemecku s jeho veľkým automobilovým priemyslom.

Merkelová v prejave v parlamente vyhlásila, že stojí za to, vynaložiť maximálne úsilie a zabrániť eskalácii konfliktu medzi oboma stranami Atlantiku, ktorý by mohol prerásť do skutočnej obchodnej vojny. Pripustila, že za to samozrejme musia byť obe strany a uviedla, že predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker čoskoro odcestuje do USA.

Kancelárka dodala, že dobré fungovanie globálnej ekonomiky závisí od spolupráce krajín ako partnerov. Spochybnila tiež merania prebytkov a deficitov len pri obchode s tovarom. Podľa nej, ak by boli do výpočtov zahrnuté aj digitálne služby, je pravdepodobné, že USA budú mať s EÚ obchodný prebytok.

"Je takmer staromódne, aby sa (do obchodnej bilancie) započítaval len tovar a nepočítali sa služby," povedala.

USA tiež naliehajú na Nemecko, aby zvýšili z ich pohľadu nedostatočné výdavky na obranu pred summitom NATO v dňoch 11. a 12. júla v Bruseli.

V roku 2014 sa spojenci v NATO dohodli na zastavení znižovania rozpočtov na obranu, a na ich postupnom zvyšovaní vzhľadom na rast ich ekonomík. Cieľom je, aby výdavky na obranu v priebehu 10 rokov stúpli na 2 % hrubého domáceho produktu (HDP). Súčasné výdavky Nemecka dosahujú 1,24 % HDP.

Merkelová uviedla, že Nemecko sa zaviazalo vynaložiť 1,5 % HDP na obranu do roku 2025. A obhajovala pozíciu Nemecka.

"Nemecko je spoľahlivým partnerom v NATO," povedala Merkelová. "Sme druhým najväčším poskytovateľom vojenských jednotiek, zúčastňujeme sa mnohých misií a Nemecko zostane spoľahlivým partnerom v NATO."

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bratislava si zaslúži špeciálny status, uviedol Pellegrini

20:31 Bratislava si zaslúži špeciálny status, uviedol Pellegrini

Metropola SR by mohla od štátu dostávať každoročne príspevok vo výške niekoľkých desiatok miliónov e…