Merkelová prežíva krušné chvíľky a za pár dní to môže byť ešte horšie

17. 10. 2018 7:00

Zo sveta prichádzajú reakcie na volebný výsledok v Bavorsku, z ktorého pribúdajú vrásky na čele aj berlínskej vláde na čele s Angelou Merkelovou.

Merkelová prežíva krušné chvíľky a za pár dní to môže byť ešte horšie
Foto: TASR
Popis: Angela Merkelová

Bruselský server Politico píše o „povolebnej opici“ Merkelovej a konštatuje, že strany vládnej koalície, teda CSU a SPD, utrpeli v Bavorsku „ponižujúce straty“. „CDU z blamáže obvinila CSU, tá zase vládu v Berlíne, SPD potom obvinila zo svojho neúspechu CSU, Boha a vôbec celý svet,“ píše server s nadsádzkou a už vo vážnom tóne dodáva, že prepadák CSU a SPD pôsobí vládnej koalícii veľké problémy a ešte viac destabilizuje nemecký politický systém.

Podľa servera Politico tak bude mať Berlín opäť menej priestoru a energie na to, aby riešil problémy, ktorým čelí Európska únia. „A to ešte čakajú Nemecko za dva týždne voľby v Hesensku, kde Zelení a Alternatíva pre Nemecko zrejme opäť dosiahnu skvelé výsledky. Podľa prieskumu verejnej mienky by CDU v Hesensku mohla stratiť až štvrtinu doterajších hlasov. Súčasná koalícia so Zelenými by tak mohla byť ohrozená,“ uvádza Politico.

„Problém pre porazených navyše väzí v tom, že nevedia, prečo vlastne prehrali. Pre migráciu? Pre rastúce nájomné? Jedno je však isté. V Bavorsku sa hlasovalo aj o Berlíne. V prípade Bavorska mohla zviesť Merkelová vinu na CSU, ale na čele hesenskej CDU stojí jej spojenec Volker Bouffier. Ak prehrá on, zároveň s ním prehrá aj kancelárka. Táto porážka by nakoniec mohla vyústiť do jej odchodu z čela CDU.“

Ďalším problémom pre vládu v Berlíne je SPD. „Ak socialisti opäť zlyhajú, bude chcieť strana vystúpiť z koalície. V takom prípade by sa musela Merkelová pokúsiť obnoviť v minulosti neúspešné rokovania s FDP a Zelenými. Alebo by mohla kancelárka smerovať k menšinovej vláde. Tretím variantom je vyhlásenie nových volieb, ktoré by ukončili jej politickú kariéru,“ uvádza Politico s tým, že naopak Horst Seehofer podľa vlastných slov odchádzať nehodlá.

Horst Seehofer

Horst Seehofer  Zdroj: TASR

Niektorí jeho stranícki kolegovia však majú odlišný názor a pripisujú neúspech CSU dohode s CDU v otázke migrácie. „Po voľbách v Bavorsku sa nemožno vyhnúť diskusii o budúcnosti vedenia našej strany,“ hovorí bývalý minister za CSU v Berlíne Peter Ramsauer. Opraty v strane by tak mohol prevziať bavorský premiér Söder. Tomu sa síce vyčíta zlá kampaň, ale mnohí obviňujú z celkového neúspechu skôr Seehofera.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

0:05 Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

Záznam rokovania z europarlamentu o vlajočkách, ktoré predseda zakázal, vzbudil ohlas. Predsedajúca …