Merkelová predniesla v Bavorsku prejav, ktorý mnohých prekvapí

27. 8. 2017 19:40

Nemecká kancelárka Angela Merkelová dlhodobo presadzovala slobodu pohybu. V prejave v Bad Kissingene v Bavorsku však najmocnejšia nemecká i európska politička oznámila, že je potrebné dať strážiť nemecké hranice. Tie sú strážené už od roku 2015 a režim kontroly má pokračovať. Informoval o tom server nemeckého denníka Bild.

Merkelová predniesla v Bavorsku prejav, ktorý mnohých prekvapí
Foto: TASR
Popis: Angela Merkelová
reklama

Merkelová oznámila, že úrady neustanú vo vykonávaní hraničných kontrol. Európska únia si síce ctí voľný pohyb osôb, tovaru, služieb a kapitálu, ale v praxi je už pohyb osôb obmedzený. Nemecko od septembra 2015 obnovilo hraničné kontroly, predovšetkým na rakúskej hranici, odkiaľ do Nemecka prišlo najväčšie množstvo utečencov.

„Problémy ešte stále pretrvávajú (...), takže kontroly vnútorných hraníc musíme ponechať v platnosti. V kontrolách budeme pokračovať, pokým naše bezpečnostné úrady nepovedia, že už nie sú potrebné,“ vyhlásila. Podľa jej slov presne to teraz budeme v Európe robiť.

Celý článok v nemčine nájdete TU.

Merkelová je pritom v súčasnosti zaraďovaná skôr do tábora záujemcov o voľný pohyb osôb, takže jej slová mohli mnoho ľudí prekvapiť. Bavorský minister vnútra Joachim Herrmann vyjadril podobný názor ako kancelárka. Ako uviedol, EÚ zatiaľ nemá dostatočne zabezpečené vonkajšie hranice.

Aj Európska komisia už kývla na to, že hraničné kontroly majú pokračovať. Do novembra.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a  psychiatrovi Chocholouškovi

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a psychiatrovi Chocholouškovi

Lipšica ako generálneho prokurátora potrebujú, je presvedčený bývalý sudca Ústavného súdu, dnes práv…