Merkelová prednášala Trumpovi o slobode

13.7.2018 6:00

Hneď prvý deň summitu NATO čelila kancelárka Angela Merkelová kritike zo strany Donalda Trumpa. Ten o Nemecku vyhlásil, že je „úplne kontrolované Ruskom“. Ide vraj o energetickú závislosť od Ruska. Merkelová to však nenechala tak a úder vrátila. O celom spore informoval britský denník The Guardian.

Merkelová prednášala Trumpovi o slobode
Foto: TASR
Popis: Nemecká kancelárka Angela Merkelová a prezident USA Donald Trump na summite G20 v Hamburgu

Donald Trump na summite povedal: „Myslím si, že je veľmi smutné, keď Nemecko uskutočňuje masívne ropné a plynové obchody s Ruskom, pričom medzitým sa od nás predpokladá, že ich máme pred Ruskom chrániť.“ Slová padli na stretnutí Donalda Trumpa s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. „Nemci platia Rusom miliardy dolárov. Myslím si, že je to nepatričné,“ dodal Trump.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová na tieto slová neskôr reagovala, keď hovorila o svojom detstve v Sovietmi ovládanom východnom Nemecku. Merkelová zdôraznila, že Nemecko je vo svojom rozhodovacom procese úplne nezávislé. „Sama som zakúsila, ako časť Nemecka kontroloval Sovietsky zväz. Som veľmi šťastná, že dnes sme zjednotení v slobode, v Nemeckej spolkovej republike. Pretože vďaka tomu môžeme povedať, že môžeme robiť vlastné, nezávislé rozhodnutia. To je veľmi dobré, predovšetkým pre obyvateľov východného Nemecka,“ uviedla kancelárka.

Vrátila potom Trumpovi jeho výrok, že Nemecko nedostatočne prispieva na spoločnú aliančnú obranu. Kancelárka poznamenala, že Nemecko toho robí pre NATO veľa. „Nemecko je druhým najväčším poskytovateľom jednotiek, najväčšia časť našej vojenskej kapacity je venovaná NATO a dodnes máme silnú prítomnosť v Afganistane. Tam bránime aj záujmy Spojených štátov,“ dodala Merkelová.

Jej slová sa však nezhodujú s faktami. Na to vo svojom prejave poukázal aj Donald Trump. „Okrem toho Nemecko platí na spoločnú obranu len o niečo viac ako jedno percento HDP, zatiaľ čo Spojené štáty platia 4,2 percenta oveľa väčšieho HDP,“ povedal Trump. Podľa neho je to neférové a členské štáty by mali dodržiavať dvojpercentnú hranicu HDP, ku ktorej sa zaviazali.

Donald Trump počas multilaterálneho rokovania Severoatlantickej rady na summite NATO v Bruseli

Donald Trump počas multilaterálneho rokovania Severoatlantickej rady na summite NATO v Bruseli. Zdroj: TASR

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

autor: mak

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

13:00 Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

Bez vzniku Československa by nebolo dnešného suverénneho Slovenska. V diskusnej relácii RTVS O 5 mi…