Merkelová neľutuje svoje rozhodnutie otvoriť hranice pre migrantov

28. 8. 2017 6:05

Nemecká kancelárka Angela Merkelová neľutuje svoje rozhodnutie z roku 2015, keď otvorila hranice svojej krajiny pre státisíce migrantov. Kancelárka to uviedla pre včerajšie vydanie novín Welt am Sonntag. Zároveň odmietla, že sa touto politikou dopustila akýchkoľvek pochybení.

Merkelová neľutuje svoje rozhodnutie otvoriť hranice pre migrantov
Foto: TASR
Popis: Angela Merkelová
reklama

Príchod zhruba milióna sýrskych a irackých migrantov do Nemecka za uplynulé dva roky totiž vyvolal v jej konzervatívnej strane CDU ostré rozpory a prispel k poklesu podpory Merkelovej, ktorá sa uchádza v septembrových voľbách o štvrté funkčné obdobie. CDU by podľa najnovších prieskumov voľby vyhrala.

"Všetky dôležité rozhodnutia z roku 2015 by som spravila tým istým spôsobom opäť. Išlo o výnimočnú situáciu a ja som to považovala za správne z hľadiska politického i humanitárneho. Takéto situácie nie sú v dejinách krajiny časté. Líder vlády musí konať a ja som konala," vyhlásila Merkelová pre daný nedeľník.

Jej politika otvorených dverí však prispela k vzostupu krajne pravicovej strany AfD, ktorá podľa predvolebných odhadov získa v septembrovom hlasovaní približne desať percent.

Merkelová, ktorú cituje agentúra Reuters, tvrdí, že nebolo spravodlivé ponechať celé bremeno utečeneckej krízy na Grécku a Taliansku len preto, že sú tzv. nárazníkovými krajinami. Kancelárka dodala, že neprestane vyvíjať tlak na spravodlivé prerozdelenie migrantov po všetkých členských štátoch EÚ.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

23:59 Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

Doteraz boli opatrenia, ktoré zaviedla švédska vláda, v porovnaní so zvyškom Európy veľmi umiernené.…