Merkelová a Macron sa dohodli rozsiahlej reforme Únie

19.6.2018 18:00

Nemecko a Francúzsko sa dohodli na spoločných návrhoch rozsiahlej reformy Európskej únie. K dohode dospeli na utorkovej schôdzke kancelárky Angely Merkelovej a prezidenta Emmanuela Macrona, ktorá sa konala na zámku Meseberg v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko neďaleko Berlína.

Merkelová a Macron sa dohodli rozsiahlej reforme Únie
Foto: TASR
Popis: Emmanuel Macron a Angela Merkelová

Informovala o tom šéfka nemeckej spolkovej vlády, ktorú citovala agentúra DPA. 

Podľa jej slov - po stretnutí s najvyšším francúzskym predstaviteľom - sa otvára nová široká kapitola iniciatív pre Úniu, ale aj pre nemecko-francúzsku spoluprácu.

"Potrebujeme európske odpovede. A to nás vedie aj k tomu, že Európa musí nájsť svoje miesto v multilaterálnom svete," vyhlásila Merkelová. Európa by podľa nej mala zohrávať významnú úlohu pokiaľ ide o obranu hodnôt, názorov a blahobytu, a tiež pri ochrane životného prostredia a mieru vo svete.

Nemecká kancelárka zdôraznila význam spoločného európskeho riešenia azylovej a migračnej politiky. "Naším cieľom zostáva európska odpoveď na túto výzvu," podčiarkla. Zároveň pripustila, že spoločná európska azylová politika sa formuje len ťažko.

Francúzsko prisľúbilo Nemecku spoluprácu, uviedla Merkelová a poukázala i na jej pondelkové stretnutie s novým talianskym premiérom Giuseppem Contem. Cieľom je zlepšiť ochranu vonkajších hraníc Únie a posilniť Frontex, vyplynulo z jej slov.

Macron: Je potrebný efektívny systém solidarity a zodpovednosti

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa opakovane vyslovil za spoločné riešenie azylovej politiky na úrovni členských štátov Európskej únie. Stalo sa tak v utorok v Mesebergu v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko po stretnutí so spolkovou kancelárkou hostiteľskej krajiny Angelou Merkelovou.

"Veríme v európsku odpoveď na výzvy, pred ktoré nás stavia migrácia," citovala Macronove slová tlačová agentúra DPA. Francúzsky prezident pri tom podčiarkol, že mu ide o všetkých 28 členských krajín Únie.

Podľa jeho slov je potrebný efektívny systém solidarity a zodpovednosti, v ktorom by utečenci po príchode na starý kontinent boli registrovaní a začalo by sa ich azylové konanie. Doteraz je síce teoreticky za registráciu a konanie zodpovedná krajina, na územie ktorej vstúpili ako prvé, v praxi však tento tzv. dublinský systém často nefunguje.

Macron loboval v Nemecku za viac pozornosti krajinám pôvodu migrantov a tranzitným štátom, osobitne zmienil Líbyu, v spolupráci s ktorou by chcel zlikvidovať prevádzačské bandy.

"Humanitárne riziko začína práve potom, keď sa opúšťa pobrežie Líbye," pripomenul francúzsky prezident a dodal, že sa to priveľmi často ukázalo pri lodných nešťastiach vo vodách Stredozemného mora.

Macron podporil návrh Európskej komisie, aby sa Frontex personálne posilnil až na úroveň do 10.000 spolupracovníkov.

Obaja štátnici podporili v Mesebergu návrh predsedu Európskej rady Donalda Tuska na vytvorenie centier mimo územia Únie, v ktorých by sa posudzovali žiadosti o azyl utečencov a migrantov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kiska je podvodník, čakám od vás veľké ospravedlnenie, vyhlásil pred novinármi Fico. Vyjadril sa Pellegrini, Bugár, polícia aj generálna prokuratúra

16:00 Kiska je podvodník, čakám od vás veľké ospravedlnenie, vyhlásil pred novinármi Fico. Vyjadril sa Pellegrini, Bugár, polícia aj generálna prokuratúra

Talianski prokurátori kategoricky vylúčili, že by kalábrijská prokuratúra mala akúkoľvek informáciu …