Medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi je to čoraz napätejšie. Spravodajca opísal, čo sa tam odohráva

11.8.2017 8:01

Hosťom stredajšieho Interview ČT24 bol spravodajca Českej televízie pre Blízky východ Jakub Szántó.

Medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi je to čoraz napätejšie. Spravodajca opísal, čo sa tam odohráva
Foto: Peter Števkov
Popis: Chrámová hora - Múr nárekov a Skalný dóm

Okolo Chrámovej hory v Jeruzaleme je poriadne horúco, pretože tam často dochádza k stretu medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi, ako aj k stretu medzi moslimským a nemoslimským svetom, keďže Chrámová hora je tretím najvýznamnejším miestom aj pre moslimov. Szántó pripomenul, že nedávno na Chrámovej hore tiekla krv – po teroristickom útoku tam zomreli dvaja izraelskí policajti arabského pôvodu. Izrael na toto násilie reagoval tým, že pred mešity umiestnil bezpečnostné rámy. Po dôraznom medzinárodnom tlaku ich však odstránil.

Szántó si myslí, že radikáli z oboch strán, teda izraelskej aj palestínskej, prispievajú k rastu napätia v regióne. Bohužiaľ, situácii nepomáha ani UNESCO, ktoré tvrdí, že Chrámová hora patrí len moslimom. To Izraelčanov poburuje, pretože je to z historického hľadiska nezmysel.

Vďaka tomu všetkému je vraj mierové riešenie medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi v nedohľadne. Približne od nového tisícročia je táto nádej naozaj čoraz vzdialenejšia. Pritom ešte v 90. rokoch minulého storočia to vyzeralo, že sa zmier podarí dosiahnuť.

„Teraz sa nedeje nič po tom veľmi silnom momente návštevy prezidenta USA v Izraeli a v Palestíne. Vyzeralo to, že Donald Trump vnesie nejakú nádej do toho procesu nejakým novým, povedzme, biznisovým spôsobom, ale nič z toho sa nedeje... Je evidentné, že Trumpova administratíva má starosti so Severnou Kóreou, nie je si istá ani ďalším vývojom v Sýrii, takže sa Blízky východ dostáva do pozadia,“ upozornil spravodajca. „Tú určitú neaktivitu Spojených štátov zapĺňa iná veľmoc, a to je Rusko, ktoré je aktívne v Izraeli aj v Sýrii,“ doplnil.

Donald Trump počas návštevy Izraela

Donald Trump počas návštevy Izraela Zdroj: TASR

Ale Szántó aj napriek tomu verí, že hlavným partnerom Izraela zostanú Spojené štáty, hoci sa o slovo nehlásia len Rusi, ale aj Číňania.

Blízky východ však nie je len o Izraeli a Palestíne. Najhoršia situácia panuje na územiach, ktoré stále ovláda Islamský štát. OSN varuje, že islamisti síce slabnú, ale stále páchajú zverstvá, a to predovšetkým na ženách. „OSN prichádza, ako to už v poslednom čase býva, s krížikom po funuse,“ okomentoval situáciu Szántó.

Spravodajca sa domnieva, že Islamský štát ako taký bude skôr či neskôr porazený, lenže radikáli šíriaci jeho smrtiace idey len tak nezmiznú. Nielen na Blízkom východe, ale aj na Západe budú pokračovať teroristické útoky, ktorým sa bude musieť civilizovaný svet brániť.

Celé interview si môžete pozrieť TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Schizofrenické, nedomyslené. Úrad vykonával prostredníctvom poradcov. Gašparovič povedal, čo si myslí o Kiskovi

18:00 Schizofrenické, nedomyslené. Úrad vykonával prostredníctvom poradcov. Gašparovič povedal, čo si myslí o Kiskovi

Rozhodnutie Andreja Kisku z rodinných dôvodov nekandidovať v nadchádzajúcich prezidentských voľbách,…