Mediálne cunami: Riaditelia Poľskej televízie po schválení mediálnej novely odstúpili

2. 1. 2016 11:28

Riaditelia jednotlivých staníc poľskej verejnoprávnej televízie TVP odstúpili v posledný deň minulého roka zo svojich funkcií. Uviedla to dnes webová stránka denníka Gazeta Wyborcza. Reagovali tým na štvrtkové schválenie spornej novely zákona o verejnoprávnych médiách v parlamente.

Mediálne cunami: Riaditelia Poľskej televízie po schválení mediálnej novely odstúpili
Foto: APL
Popis: Zástava Poľska
reklama

Rezignáciu do rúk šéfa TVP Janusza Daszczyńského podali šéf TVP1 Piotr Radziszewski, riaditeľ TVP2 Jerzy Kapuściński, šéfka TVP Kultúra Katarzyna Janowski a šéf televíznej informačnej agentúry Tomasz Sygút.

Novela počíta, že vstupom zákona do platnosti jeho zverejnením v úradnom vestníku sa skončia mandáty doterajších členov vedenia a dozorných rád Poľskej televízie a Poľského rozhlasu. K oficiálnej publikácii zákona chýba už len podpis prezidenta Andrzeja Dudu. To sa však považuje za formalitu, lebo hlava štátu má blízko k vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá novelu presadila.

Odo dneška proti novelizácii zákona protestuje prvý program poľského štátneho rozhlasu

Zmeny, ktoré vyvolali kritiku zo strany opozície a neľúbosť v Bruseli, umožnia novej vláde dosadzovať do vedenia verejnoprávnej televízie a rozhlasu svojich ľudí. Akonáhle nové ustanovenia začnú platiť, právomoc menovať a odvolávať šéfov verejnoprávnej televízie a rozhlasu prejde na ministra štátneho pokladu. Až doteraz sa riadiace funkcie a členovia dozornej rady vo verejnoprávnych médiách obsadzovali na základe verejných konkurzov.

Odo dneška proti novelizácii zákona protestuje prvý program poľského štátneho rozhlasu: každú hodinu striedavo hrá poľskú hymnu a Ódu na radosť, ktorá je neoficiálnou hymnou Európskej únie.

Politickí odporcovia vyčítajú vláde konzervatívcov, že sa urýchlene snaží upevniť si kontroverznými krokmi moc. Poukazujú tiež na spory okolo zloženia ústavného súdu a schválenie zákona o tejto vrcholnej justičnej inštancii.

Strana PiS niekdajšieho premiéra Jaroslawa Kaczyńského získala v októbrových voľbách väčšinu v oboch komorách parlamentu. Prvýkrát od pádu komunizmu tak mohla vytvoriť jednofarebný kabinet.

Autor: mp

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Voľby sa skončia až o 23. hodine. Predĺžené je aj moratórium

13:01 Voľby sa skončia až o 23. hodine. Predĺžené je aj moratórium

Niektoré volebné miestnosti ostanú počas sobotných parlamentných volieb otvorené až do 23.00 h. „Vo …