Mečiar: Ani dnes si nedovoľujem povedať celú pravdu, verejnosť by bola šokovaná

7. 3. 2017 21:10

Štátne orgány nemajú nič spoločné s vraždou Róberta Remiáša, vyhlásil v ostro sledovanej diskusii Téma dňa na TA3 niekdajší premiér Vladimír Mečiar. Jeho odveký politický rival Béla Bugár sa ho opýtal, či sa neplánuje ospravedlniť Remiášovej matke Anne. Za čo, reagoval Mečiar.

Mečiar: Ani dnes si nedovoľujem povedať celú pravdu, verejnosť by bola šokovaná
Foto: TA3
Popis: Vladimír Mečiar v TA3 o amnestiách
reklama

Hlavnou témou diskusie boli Mečiarove amnestie v súvislosti s únosom Michala Kováča ml. Vladimír Mečiar na úvod relácie poďakoval vedeniu TA3 a moderátorovi Petrovi Bielikovi, že dostal možnosť vystúpiť a obhájiť sa. Zároveň poprel, že by so zavlečením syna vtedajšieho prezidenta mal niečo spoločné. „Mohol niekto v Siske o tom vedieť, ale SIS to neurobila.“ Mečiar podozrieval z únosu vtedajšieho námestníka SIS Jaroslava Svěchotu. „Mal som podozrenie, že to bol človek, ktorý už nežije. Myslím pána Svěchotu, ktorého som z celej duše nenávidel.“

Bugár pripomenul Mečiarovo búrlivé obdobie vládnutia. „Za vašej vlády sa rozmohli mafiáni.“ Šéf Most-Híd povedal, že sám mal problémy s dunajskostredskou mafiou a hodila mu granát na dvor. „Pán Mečiar sa vyjadril ako premiér, že keby nebol chránený imunitou prezident Slovenskej republiky (Michal Kováč, pozn. red.), tak je zavretý,“ povedal Bugár.

Bugár povedal Mečiarovi v štúdiu, že by sa mal ospravedlniť. „Nehovorte, že sa nestalo. To sa nedá vymyslieť,“ komentoval na margo zavlečenia Kováča mladšieho do cudziny a Mečiarovi neskôr „šplechol“ do tváre, „ak štát utŕžil nejakú hanbu, tak za vás.“

Na otázku moderátora, či nie je čas povedať pravdu v súvislosti s Mečiarovými amnestiami, bývalý premiér odvetil: „Ani dnes si nedovoľujem povedať celú pravdu, niektoré veci by boli šokujúce pre verejnosť. Kováč ľúbil peniaze... Nie je čas povedať všetko, lebo by sme spochybnili politickú stabilitu tohto štátu a systému.“ Mečiar doplnil, že podrobnosti uvedie v pripravovanej knihe.

„Vedel, kedy sa to stane aj kto to urobí. Prezident vedel, čo sme my nevedeli, a nekonal,“ tvrdil Mečiar na margo únosu a postoja Michala Kováča.

Mečiar trvá na nezrušiteľnosti amnestií, ktoré udelil v roku 1998 a týkajú sa prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša. „Ústavný súd povedal, že sú nezrušiteľné. Parlament nemá kompetenciu zrušiť amnestie,“ uviedol Mečiar, podľa ktorého by to mohlo skončiť na európskom súde. Sám by ale podanie nedal. „Nemusím, tu sú ľudia, ktorým záleží na právnom statuse tohto štátu,“ poznamenal.

Bugár Mečiarovi oponoval, amnestie sa podľa neho dajú zrušiť, ale bývalý premiér sa toho bojí. „Vy sa máte čoho báť, preto to bránite,“ skonštatoval. „Nemám sa čoho báť,“ vyhlásil Mečiar, podľa ktorého politici dnes hrajú o hlavu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a nie o jeho. „Mne sa nič nestane,“ poznamenal Mečiar. „Tu sa nehrá o hlavu pána Fica, ale o to, aby ľudia už konečne vedeli, čo sa stalo, aby sa to dostalo do histórie a aby sa o tom aj mladí mohli učiť, aby sa to už neopakovalo,“ zdôraznil Bugár. Myslí si, že zrušením by sa opäť spustilo vyšetrovanie a ukázalo by sa, kto bol do únosu a zrejme aj do Remiášovej vraždy zapojený.

V súvislosti s Remiášovou vraždou Mečiar uviedol, že treba skončiť s touto špinavosťou. „Nezneužívajte tragédiu toho mladého človeka! Moja iniciatíva bola, aby prebehlo vyšetrovanie čo najskôr a odhalil sa páchateľ.“ Na otázku, či môže potvrdiť, že došlo k vražde, uviedol: „Neviem.“

Poliačik s Viskupičom pred televíziou

Pred televíziou TA3 sa pred reláciou zhromaždilo asi 20 ľudí, ktorí prišli vyjadriť nesúhlas s Vladimírom Mečiarom. Na mieste mali redaktora aj Parlamentné listy. Podujatie bolo neformálne a zorganizovali ho opoziční poslanci Martin Poliačik (SaS) a Jozef Viskupič (OĽaNO).

Zhromaždenie pred televíziou TA3 na protest proti Vladimírovi Mečiarovi (zdroj: Parlamentnélisty.sk). 

Prítomní mali transparenty „S Pánom Bohom choď už od nás“, „Skutok sa stal“, „Máš krvavé paprče“ či „Mečiara do basy a nie do televízie“.

„Z môjho pohľadu Vladimír Mečiar má jedinú možnosť, ospravedlniť sa, ako zneužíval vládnu moc,“ povedal Viskupič, ktorého doplnil Poliačik. „Cesta (Mečiara) do tejto relácie bola vydláždená s veľkou pravdepodobnosťou ekonomickými a hrdelnými zločinmi.“

Ako odchádzali?

„Ja ho poznám, takže som nič iné neočakával,“ reagoval Bugár po skončení diskusie s Mečiarom, keď odchádzal z televízie. „Toto je blud,“ reagoval na informáciu, že môže dôjsť k ohrozeniu republiky v prípade zrušenia amnestií. Zároveň pred zajtrajšou koaličnou radou uviedol, že sa bude snažiť presvedčiť premiéra Fica o zrušení amnestií. Ešte v relácii uviedol: „Stačí desať hlasov a je deväťdesiatka. Budem presviedčať.“

Po vyše dvoch hodinách opustil priestory televízie TA3 aj Vladimír Mečiar, a to bez akéhokoľvek vyjadrenia. Zamával čakajúcim novinárom a porúčal sa za piskotu skupinky približne 30 ľudí, pričom niektorí prítomní na jeho adresu skandovali hanba, hanba.

Petícia za zrušenie amnestií 

Organizácia Via Iuris spustila špeciálnu webovú stránku www.somza.to, prostredníctvom ktorej môže široká občianska verejnosť podporiť zrušenie Mečiarových amnestií. Podľa organizácie tak po skupine bývalých ústavných sudcov, osobností slovenského práva a advokácie, ako aj po skupine vyše 250 osobností kultúrneho a spoločenského života majú už aj občania SR nástroj, prostredníctvom ktorého môžu apelovať na poslancov NR SR, aby prijali ústavný zákon na zrušenie amnestií udelených bývalým predsedom vlády Mečiarom. Viac si prečítate TU.


Zdroj: YouTube

Autor: Redakcia, TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO: Kriminalista Mikulaj vypovedal o pohybe telefónov obžalovaných po Kuciakovej vražde

19:35 VIDEO: Kriminalista Mikulaj vypovedal o pohybe telefónov obžalovaných po Kuciakovej vražde

Kriminalista a odborník na informačné technológie Dušan Mikulaj vypovedal pred senátom Špecializovan…