Mávali portrétmi Asada a trhali vlajky povstalcov. Sýrski vojaci oslavovali získanie hraničného priechodu s Jordánskom

7.7.2018 17:10

Sýrski vojaci oslavovali v sobotu znovuzískanie hlavného hraničného priechodu s Jordánskom. Na mieste mávali portrétmi sýrskeho prezidenta Bašára Asada a trhali vlajky povstalcov, informovala agentúra AP.

Mávali portrétmi Asada a trhali vlajky povstalcov. Sýrski vojaci oslavovali získanie hraničného priechodu s Jordánskom
Foto: TASR
Popis: Sýrski vojaci, ilustračné foto

Jeden z dôstojníkov pre provládnu televíziu al-Ichbaríja uviedol, že vojaci obsadili aj pozície pozdĺž hranice s Jordánskom a odstraňujú tam nelegálne hraničné priechody.

Sýrske vládne sily ovládli hraničný priechod Nasíb, ktorý sa nachádza v provincii Dará na juhu krajiny, v piatok a vztýčili tam opäť po niekoľkých rokoch štátnu vlajku.

Sýrska štátna tlačová agentúra SANA uviedla, že ovládnutie priechodu Nasíb sa udialo po dosiahnutí dohody medzi povstalcami a ruskými sprostredkovateľmi s cieľom ukončiť boje v južnej Sýrii.

Ovládnutie Nasíbu je ďalším víťazstvom pre sily Bašára Asada, ktoré v oblasti dobyli z rúk povstalcov väčšinu kľúčových miest, pripomína AP.

Povstalci prevzali kontrolu nad priechodom Nasíb v roku 2015, čím prerušili hlavnú trasu pre sýrsky export a narušili dôležitú obchodnú trasu medzi Sýriou, Jordánskom, Libanonom a bohatými krajinami Perzského zálivu.

Na základe dosiahnutej dohody začnú povstalci na juhu Sýrie odovzdávať svoje ťažké zbrane a Rusko bude garantovať ochranu civilistov, ktorí sa vrátia do svojich domovov. Vzbúrenci, ktorí s dohodou nesúhlasia, sa stiahnu do povstaleckých enkláv v severnej Sýrii.

Sýrske vládne jednotky podporované ruskými bojovými lietadlami začali s rozsiahlou pozemnou i vzdušnou ofenzívou voči povstalcom v provincii Dará v polovici júna. Provincia Dará sa považuje za kolísku povstania proti vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktoré sa začalo v roku 2011.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Nestrašte ľudí, odkazuje Matovič lídrom opozície. Tu sú moje podmienky vstupu do vlády

16:59 VIDEO Nestrašte ľudí, odkazuje Matovič lídrom opozície. Tu sú moje podmienky vstupu do vlády

Hnutie OĽaNO nepôjde do vlády, ktorá by mala v pláne prijať registrované partnerstvá, adopcie detí p…