Matteo Salvini chystá veľkú vec: pozval vlastenecké strany z EÚ

5. 4. 2019 7:00

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini vraj plánuje stvoriť veľkú alianciu protiimigračných strán ešte pred európskymi voľbami, informuje britský denník The Guardian. K stretnutiu má dôjsť budúci pondelok a podľa talianskych médií majú byť pozvané politické strany až z dvadsiatich krajín Únie. Salvini sa vraj stavia do čela euroskeptických síl.

Matteo Salvini chystá veľkú vec: pozval vlastenecké strany z EÚ
Foto: TASR
Popis: Matteo Salvini

Podľa denníka The Guardian plánuje Salvini stretnutie protiimigračných strán. Malo by k nemu dôjsť budúci týždeň v pondelok v Miláne. Podľa denníka to znamená, že Salvini sa stavia do čela euroskeptických síl; ale či dôjde k vytvoreniu nejakej oficiálne vyhlásenej koalície, je vraj otázka, vzhľadom na to, že sa strany líšia v programových bodoch a sieť spojenectiev po celej Európe je spletitá.

Za krajiny, kde sú „pravicoví populisti“ pri moci, označuje The Guardian Taliansko, Maďarsko, Rakúsko a Poľsko; a vo Francúzsku a v Holandsku majú silnú podporu. Podľa prieskumov posilnia tieto strany v májových voľbách svoju pozíciu, ale nepredpokladá sa, že by získali väčšinu. Denník tiež upokojuje svojich čitateľov, že analytici predpokladajú, že pre tieto strany bude ťažké utvoriť zjednotený front.

Podľa talianskych médií sú pozvané politické subjekty až z 20 krajín Únie. Hovorca talianskej Ligy k tomu dodal, že informácie zatiaľ poskytovať nebude. Podľa denníka The Guardian Salvini minulý týždeň uviedol, že ho spolupracovníci z ostatných krajín vyzývajú, aby spoluprácu inicioval. Ostatné strany vraj musia hľadať partnerov v zahraničí, ale Taliansko je kľúčové vzhľadom na to, že Liga je hlavná vládnuca strana, uviedol taliansky vicepremiér. Salviniho posledný úspech bol zisk regiónu Basilicata na juhu Talianska, kde podľa denníka 24 rokov vládla ľavica. Salvini už na hľadaní partnerov pracoval, v januári vycestoval do Poľska, aby sa stretol s Jaroslawom Kaczyńskim z Práva a spravodlivosti, a hovoril o novej „európskej jari“, ktorá by mohla skoncovať s francúzsko-nemeckou nadvládou nad kontinentom.

Jaroslaw Kaczyński

Jaroslaw Kaczyński  Zdroj: TASR

Podľa denníka víta túto ideu Marine Le Penová, ktorá na predvolebných plagátoch vystupuje po boku Salviniho so sloganom: „Naše myšlienky získavajú na sile.“ Le Penová sa podľa hovorcu jej Národného združenia stretnutia nezúčastní, ale či bude strana reprezentovaná inak, neuviedol. Neočakáva sa ani účasť Viktora Orbána, pretože to by znamenalo definitívny odchod z frakcie EPP, v ktorej je však Fidesz suspendovaný.

Marine Le Penová

Marine Le Penová  Zdroj: TASR

The Guardian uvádza, že na pozvanie Le Penovej už došlo vo Francúzsku k podobnému stretnutiu, ktorého sa zúčastnili holandský politik Geert Wilders a „český nacionalista“ Tomio Okamura. Kto zatiaľ potvrdil, že sa stretnutia zúčastní, je nemecká AfD.

Celý článok si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

15:53 Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

Dvaja muži, ktorí mali v nedeľu (8. 12.) nadránom v bratislavskom Starom Meste napadnúť a usmrtiť 22…