Matteo Salvini: Jednoducho zatvoríme prístavy. Putin koná v záujme svojej krajiny. A ja tento týždeň...

12.7.2018 7:00

Šéf Ligy severu a minister vnútra v novej talianskej vláde Matteo Salvini opäť rázne prispel do debaty o migrácii. Jeho požiadavka asi nepoteší tých, ktorí sa priživujú na migračnom biznise.

Matteo Salvini: Jednoducho zatvoríme prístavy. Putin koná v záujme svojej krajiny. A ja tento týždeň...
Foto: TASR
Popis: Matteo Salvini

Salvini vyhlásil, že by jeho krajina mala zabrániť lodiam „medzinárodných misií“ privážať migrantov z Líbye do talianskych prístavov. „Vo štvrtok predložím na stretnutí s našimi partnermi v Innsbrucku požiadavku na uzavretie prístavov, aby v nich nemohli zakotviť lode, ktoré majú v popise práce medzinárodné misie,“ avizoval na Twitteri jeden z kľúčových členov vlády premiéra Conteho.

„Bohužiaľ, predchádzajúce talianske vlády podpísali v uplynulých piatich rokoch niekoľko dohôd, ktoré umožňujú privážať migrantov k talianskym brehom,“ cituje server The Local Salviniho, ktorý je v rámci talianskej vlády jedným z hlavných strojcov plánu na zníženie počtu ilegálnych migrantov v krajine. Pred niekoľkými týždňami sa Salvini zasadil o to, aby lode francúzskych a nemeckých neziskových organizácií opustili talianske pobrežné vody.

 

 

Zdroj: Twitter / Matteo Salvini

Ako ďalej uvádza server The Local, stretnutie ministrov vnútra a spravodlivosti členských štátov EÚ v Innsbrucku bude prvým počas predsedníctva Rakúska. „Salvini síce konkrétne nemenoval žiadnu z medzinárodných misií, ale jednou z nich je napríklad projekt Sophia, ktorý sa zameriava na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a funguje od roku 2015. Práve tento projekt riadia talianske úrady. Ďalším projektom je hliadková misia Triton, ktorá často používa aj lode NATO,“ objasňuje server.

Prílev migrantov do Talianska sa nekončí. Tento víkend napríklad dorazilo do sicílskeho prístavu Messina viac ako sto migrantov, ktorých z Líbye priviezla írska loď Samuel Beckett. Podľa aktuálne platných pravidiel pritom Taliansko musí prijať migrantov zachránených vlastnou pobrežnou strážou alebo nákladnými loďami, ktoré na to vyzvala talianska pobrežná stráž. „Od začiatku tohto roka sa do Talianska dostalo 16 687 migrantov, z ktorých asi 11 000 prišlo z Líbye.“

Pozornosť na seba Salvini sústreďuje nielen svojimi výrokmi o migrácii, ale aj údajne blízkymi vzťahmi s Vladimirom Putinom. To taliansky minister vnútra fakticky potvrdil, keď oznámil svoj plán navštíviť nedeľňajšie finále futbalových MS a stretnúť sa pri tej príležitosti s ruským prezidentom. Toho podľa britského denníka Financial Times pochvalne označil za „politika, ktorý koná v záujme občanov svojej krajiny“.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

13:00 Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

Bez vzniku Československa by nebolo dnešného suverénneho Slovenska. V diskusnej relácii RTVS O 5 mi…