Matovič šokoval o Kiskovi. Záznamy o jeho daniach mal dávno pred zverejnením tajomným Yegorom. Prezident s podporou OĽaNO zatiaľ nemôže počítať

15. 11. 2017 11:00

Richard Sulík sa prednedávnom vyjadril, že ak by súčasný prezident Andrej Kiska kandidoval na tento post znovu, strana SaS ho určite podporí. Druhá najsilnejšia opozičná strana OĽaNO už v tom až tak jasno nemá. Prípadné vyjadrenie podpory Kiskovi v ďalších prezidentských voľbách spochybnil líder strany Igor Matovič. Ten zároveň tvrdí, že informácie o krátení daní v KTAG mal už 2 mesiace pred ich zverejnením Yegorom. Kto ich šéfovi Obyčajných ľudí ponúkal a čo za to chcel?

Matovič šokoval o Kiskovi. Záznamy o jeho daniach mal dávno pred zverejnením tajomným Yegorom. Prezident s podporou OĽaNO zatiaľ nemôže počítať
Foto: TASR/df
Popis: Prezident SR Andrej Kiska (vľavo) a líder strany OĽaNO Igor Matovič
reklama

Na to, aby mohol rovnako ako Sulík vyjadriť za svoju stranu prezidentovi podporu, chýba lídrovi Obyčajných ľudí ešte vysvetlenie niektorých vecí, ktoré sú s prezidentom v poslednom čase spájané, vyjadril sa tak v utorok v debate Denníka N. Matovič pritom narážal na kauzu okolo spoločnosti KTAG, ktorú Andrej Kiska spolu so svojím bratom vlastní.

Šéf OĽaNO dokonca prezradil, že k celej záležitosti má aj zákulisné informácie, ktoré zatiaľ verejne nezazneli. Predmetnými informáciami má byť, kto a kedy chcel pôvodne zverejniť záznamy Finančnej správy SR, ktoré dokazovali nezaplatené dane vo firme bratov Kiskovcov. Ďalej však Matovič odmietol toto svoje vyjadrenie rozvádzať.

Pred Yegorom bol Matovič

Kto je anonym vystupujúci ako Yegor, ktorý nakoniec údaje o spoločnosti KTAG zverejnil, Matovič podľa vlastných slov nevie. Tvrdí však, že pôvodne osoba, ktorá mala záujem na ich zverejnení, prišla práve za ním a chcela, aby „špinavú robotu“ (zverejnenie) urobil on. „Neviem, kto je Yegor, ale viem, kto mi to ponúkal dva mesiace predtým, ako to vyšlo von,“ vyjadril sa Matovič, pričom predmetom ponuky mali byť okrem informácií týkajúcich sa prezidenta aj informácie okolo osoby predsedu NR SR Andreja Danka.

Matovič zároveň tvrdí, že o tejto ponuke sa verejne pôvodne nezmienil preto, že chcel najprv ísť priamo za prezidentom. Kým sa k nemu však dostal, informácie zverejnil anonym Yegor Trutnov.

Kiska predstúpil pred novinárov po prevalení  sa nezrovnalostí v jeho firme KTAG Zdroj: TASR

Líder Obyčajných tiež spomenul, že sa k nemu dostali aj „konšpirácie“, že daňová kontrola bola v Kiskovej firme vykonaná zámerne iba zo rok 2014. Zákon totiž dovoľuje uplatniť si inštitút účinnej ľútosti iba raz za dva roky. Kiska si tak túto možnosť teraz minul, keď účinnú ľútosť uplatnil a chýbajúce dane doplatil. Následne však údajne osoby, ktoré za celou snahou o diskreditáciu prezidenta stoja, majú v pláne iniciovať daňovú kontrolu vo firme KTAG aj za rok 2013, pričom vedia, že aj za tento rok nájdu v účtovníctve spoločnosti nezrovnalosti, avšak inštitút účinnej ľútosti už prezident nebude môcť uplatniť.

Najprv vysvetlenia, potom podpora

„Kisku som volil v prvom kole aj v druhom kole a bol som vždy nadšený, ako sa tejto funkcie chopil, ale hovorím, chcem mať do poslednej bodky vysvetlené, ako to s KTAG bolo,“ podmienil Matovič prípadnú podporu Kiskovi zo strany OĽaNO v ďalších prezidentských voľbách.

V prípade spoločnosti KTAG daniari zistili, že Kiskova firma si za apríl 2014 chcela uplatniť vratku DPH v sume 146 000 eur z nákladov. V tom čase bol prezident nielen spolumajiteľom, ale aj jedným z konateľov tejto spoločnosti a podieľal sa teda na jej riadení. Po kontrole Kiskova „eseročka“ uznala, že si chcela uplatniť vratku neoprávnene.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…