Matovič je diktátor, tvrdí Truban. V OĽaNO platí iba jeho slovo a názor. Hovoríš bludy, reaguje Matovič

9. 2. 2020 14:51

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič nechce povedať, kto by mohol byť premiérom v prípade víťazstva hnutia vo voľbách. Možnosti nominovať predsedu vlády by sa hnutie v prospech inej strany nevzdalo. V nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo naznačil, že majú viacero schopných ľudí, konkrétne mená však nepovedal. Líder koalície PS-Spolu Michal Truban si myslí, že voliči majú právo poznať ľudí v strane a ich prípadné pozície. Podotkol, že Matovič je dobrý marketér. Povolebnú spoluprácu s ním napriek nezhodám nevylučuje.

Matovič je diktátor, tvrdí Truban. V OĽaNO platí iba jeho slovo a názor. Hovoríš bludy, reaguje Matovič
Foto: TASR/PL.sk
Popis: Na kombosnímke zľava Michal Truban a Igor Matovič
reklama

Premiéra nominuje víťazná strana

"Premiérom je človek, ktorého nominuje víťazná strana, takže to beriem tak, že ak by takto voľby dopadli, naše hnutie by nominovalo človeka, ktorý by bol premiérom alebo premiérkou," vysvetlil Matovič.

Poznamenal, že samotných členov OĽaNO prekvapil dramatický nárast podpory v prieskumoch, a preto doteraz otázku premiérskeho kresla neriešili, preto nechce byť neférový a menovať.

Bola chyba rozprávať vopred o premiérskej pozícii

Truban pripustil, že zo strany PS-Spolu mohla byť chyba, keď už dávnejšie hovorili o premiérskej pozícii. Vysvetlil, že po prvých úspechoch v prieskumoch očakávali takéto otázky od médií, preto to tak komunikovali. Dodal, že by to zrejme urobil opäť. Ľudia podľa neho majú právo vedieť, kto by akú funkciu zastával.

Na snímke M. Truban. Zdroj: TASR

Anketa je iba marketingový ťah

Lídri diskutovali aj o hlasovaní o prioritách budúcej vlády, ktoré OĽaNO spustilo v sobotu (8. 2.). Podľa Matoviča dáva občanom možnosť zapojiť sa do riadenia štátu. Truban zdôraznil, že anketa je marketingový ťah zameraný na zbieranie osobných údajov pre marketingové účely.

Kritizoval populistické otázky a kladenie si podmienok pre budúcu spoluprácu. Považuje za nezodpovedné strašiť ľudí predčasnými voľbami. "Ešte ani vláda nie je, ale už rozprávaš o predčasných voľbách," povedal Truban.

"Neviem, ako môžem povaliť niečo, čo ešte nevzniklo," reagoval Matovič a poznamenal, že postoj opozície je starým spôsobom robenia politiky, keď ľudia nedostanú možnosť zapojiť sa do spravovania štátu.

Truban podľa vlastných slov s polovicou otázok v ankete problém nemá. Zavedenie elektronických volieb napríklad však nepovažuje za prioritu Slovenska, kritizoval aj navrhované úľavy pre ľudí, ktorí budú chodiť voliť. Myslí si, že ľudia by mali chodiť voliť slobodne, nie pre výhody.

Hnutie riadiš ako diktátor

Truban Matoviča označil ako diktátora. Kritizoval pomery v samotnom hnutí OĽaNO. Tvrdí, že Matovič "riadi hnutie ako diktátor", pretože v ňom platí len jeho slovo a názor. Poukázal pritom na stranícke organizácie a štruktúry, ako aj na stranícke referendá a podobne. Matovič tvrdenia odmieta, Truban podľa neho hovorí bludy.

Vysvetlil, že počas celého fungovania OĽaNO rozhodovali napríklad aj o financiách všetci členovia poslaneckého klubu, hoci neboli priamo členmi hnutia.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

0:55 Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

Dlhé roky vypracúval bezpečnostné stratégie ochrany najvyšších ústavných činiteľov. Osobne ručil a…