Matovič ako víťaz predvolebného prieskumu. Tieto čísla mu však radosť zrejme neprinesú

21. 1. 2016 9:10

V novej vláde, ktorá vzíde z marcových parlamentných volieb, by ľudia nechceli vidieť napríklad Igora Matoviča zo strany OĽaNO-NOVA, označilo ho 27,2 percenta opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorý spravila pre agentúru SITA.

Matovič ako víťaz predvolebného prieskumu. Tieto čísla mu však radosť zrejme neprinesú
Foto: SITA
Popis: Líder hnutia OĽaNo Igor Matovič
reklama

 V tomto prípade ľudia označili i predsedu Smeru-SD Roberta Fica, dostal 25,1 percenta. Vo vláde ľudia nechcú ani Petra Kažimíra zo Smeru-SD, ktorého označilo 11,9 percenta respondentov. Za ním je Ján Figeľ z KDH (10,9 %), Richard Sulík z SaS (10,0 %), Robert Kaliňák zo Smeru-SD (8,9 %) či Daniel Lipšic z OĽaNO-NOVA (7,3 %). Ľudia pri otázke: "Ktorých slovenských politikov by ste nechceli vidieť v novej vláde?" označili i Juraja Draxlera zo Smeru-SD (7,2 %), Pavla Freša z SDKÚ-DS (5,3 %), Pavla Hrušovského z KDH (5,0 %), Bélu Bugára z Mosta-Híd (2,6 %), Pavla Pašku zo Smeru-SD (2,6 %), Petra Pellegriniho zo Smeru-SD (2,3 %) či Alojza Hlinu (1,7 %). Odpovedať v tomto prípade nevedelo 35 percent.

Prieskum, naopak, ukázal, že prvý politik, ktorý by mal byť v novej vláde a ľudia by ho tam radi videli, je Robert Fico (35,3 %). Vo vláde by mal byť i Robert Kaliňák (21,8 %), Miroslav Lajčák (21,8 %), predseda strany Sieť Radoslav Procházka (14,8 %), predseda SNS Andrej Danko (14,0 %), predseda Mosta-Híd Béla Bugár (13,9 %) či Peter Pellegrini (7,9 %). Slováci by vo vláde radi videli aj Jána Figeľa z KDH (6,6 %), Petra Kažimíra zo Smeru-SD (4,6 %), Igora Matoviča z OĽaNO-NOVA (4,6 %), Richarda Sulíka z SaS (3,6 %), Pavla Hrušovského z KDH (3,3 %), Daniela Lipšica z OĽaNO-NOVA (2,6 %) či Luciu Žitňanskú z Mosta-Híd (2,0 %). V tomto prípade respondenti odpovedali na otázku: "Ktorých slovenských politikov by ste radi videli v novej vláde?" Odpovedať na otázku nevedelo 28,1 percenta opýtaných. 

Agentúra Polis Slovakia sa ľudí pýtala aj na to, ktoré politické strany majú najlepšie pripravených politikov, schopných ihneď nastúpiť do funkcií ministrov. Za stranu s najlepšie pripravenými politikmi považujú ľudia Smer-SD, označilo ho 41,6 percenta opýtaných. Nasleduje KDH so ziskom 13,2 percenta, SNS s 11,6 percenta, Most-Híd a Sieť zhodne s 8,7 percenta, OĽaNO-NOVA s dvoma percentami a napokon SDKÚ-DS s 1,3 percenta. Na otázku nevedelo odpovedať 36,3 percenta respondentov. 

Ľudia v prieskume odpovedali i na to, ktoré politické strany by chceli v novej vláde. Prvou je Smer-SD so ziskom 41,9 percenta. Vo vláde by mala byť podľa prieskumu i SNS, ktorú označilo 18,8 percenta opýtaných. Nasleduje Sieť so 17,2 percenta, Most-Híd so 14,5 percenta, KDH s 12,2 percenta. Vo vláde chcú ľudia aj stranu OĽaNO-NOVA, SaS, SDKÚ-DS, KSS či SKOK. Na otázku nevedelo odpovedať 23,4 percenta opýtaných. 

Agentúra Polis Slovakia robila pre agentúru SITA prieskum od 8. do 14. januára na vzorke 1 223 respondentov starších ako 18 rokov na celom území Slovenska. Výsledky agentúre SITA poskytol Ján Baránek. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

23:59 Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

Doteraz boli opatrenia, ktoré zaviedla švédska vláda, v porovnaní so zvyškom Európy veľmi umiernené.…