Matovič: Opozícia, odložte politické tričká... Pellegrini: Premiér, nevnášaj do pléna NR SR politiku

1. 4. 2020 14:30

V úvode 4. schôdze Národnej rady (NR) SR o slovo mimoriadne požiadal premiér Igor Matovič (OĽaNO). Apeloval na opozíciu, najmä na poslancov Smeru-SD, aby sa správali v tejto kríze zodpovedne a odložili "politické tričká". Podpredseda parlamentu a expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzval predsedu vlády Matoviča, aby do pléna nevnášal politiku a aby sa správal zodpovedne. Pellegrini tiež pripomenul, aby vláda doručovala do parlamentu kvalitne pripravené legislatívne návrhy na riešenie krízovej situácie spôsobenej pandémiou nového koronavírusu.

Matovič: Opozícia, odložte politické tričká... Pellegrini: Premiér, nevnášaj do pléna NR SR politiku
Foto: TASR
Popis: Na snímke predseda vlády SR SR Igor Matovič (OĽaNO) počas prejavu na štvrtej schôdzi Národnej rady (NR) Slovenskej republiky v Bratislave 1. apríla 2020.
reklama

Premiér Matovič apeloval na poslancov Smeru-SD, aby nesabotovali kroky vlády a aby "nepolitikárčili".

"Teraz je chvíľa, aby sme odložili politiku bokom," poznamenal s tým, že ho mrzí prístup Smeru-SD. Podotkol, že ubližujú nielen vláde, ale predovšetkým svojim voličom a občanom SR. Poslancov zároveň vyzval na príspevok do Fondu vzájomnej pomoci.

Pellegrini skonštatoval, že parlament Matovičovi chýbal, pretože to bolo pre neho bezpečné miesto bez zodpovednosti. 
"Viem, že ste dnes extrémne nervózny, lebo musíte robiť, ale to ste chceli, lebo ste vyhrali voľby, tak nám tu, prosím, nevstupujte do svedomia a robte, čo máte robiť," vyzval premiéra v pléne.
 
Matovič podľa Pellegriniho vniesol do rokovania parlamentu politikárčenie. Podpredseda parlamentu Matoviča uistil, že poslanci pristupujú k rokovaniam zodpovedne a okrem jednej spornej novely prechádzajú zákony vlády jednomyseľne. Poslanci však podľa neho očakávajú vyššiu kvalitu legislatívy na pomoc Slovensku. "Počkáme si na kvalitné návrhy, budeme diskutovať korektne, žiaľ, jediný, ktorý tu politiku vniesol, ste vy," odkázal premiérovi.
 

 
"Máte plné reči Slovenska, plné reči ľudí, ale nie som si istý, či na to máte a či túto situáciu zvládnete, ale za parlament vám chcem garantovať, že za všetky návrhy, ktoré majú pomôcť Slovensku, budú poslanci opozície, minimálne poslanci Smeru-SD, vždy hlasovať," reagoval Pellegrini na Matoviča. Opoziční poslanci však budú podľa neho poukazovať na prípadné nedostatky v návrhoch zákonov. "Teraz sa vy zodpovedajte tomuto plénu, a nie my vám," dodal Pellegrini.

V úvode schôdze podal poslanec Robert Fico (Smer-SD) procedurálny návrh, aby sa o zmenách v Zákonníku práce a o skrátenom konaní k tomuto návrhu rokovalo až po prerokovaní návrhu na tripartite, nebolo to však schválené.

Poslanci majú na programe schôdze opätovnú voľbu chýbajúcich predsedov parlamentných výborov. Ide o predsedov ľudskoprávneho výboru a výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Oba posty by mali pripadnúť opozícii. Na predošlej schôdzi sa nepodarilo zvoliť Ľuboša Blahu (Smer-SD) za šéfa ľudskoprávneho výboru ani Mariana Kotlebu (ĽSNS) za predsedu výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

Zákonodarcovia majú na programe aj viacero vládnych návrhov na riešenie krízy pre nový koronavírus. Prerokúvať by ich mali v zrýchlenom režime. Zaoberať sa majú zmenami v Zákonníku práce v súvislosti s novým koronavírusom a mimoriadnym stavom na Slovensku, ktoré do parlamentu priniesol minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Rokovať majú tiež o vládnom návrhu zákona o niektorých opatreniach v pôsobnosti Ministerstva vnútra SR v súvislosti s ochorením COVID-19. Venovať by sa mali aj opatreniam v oblasti financií z dielne Ministerstva financií (MF) SR.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Pellegrini: Matovič ignoruje právny štát a demokraciu. Ak nezruší núdzový stav, oslovím Čaputovú

13:59 VIDEO Pellegrini: Matovič ignoruje právny štát a demokraciu. Ak nezruší núdzový stav, oslovím Čaputovú

Ak premiér Igor Matovič (OĽaNO) nezmení názor na zrušenie núdzového stavu, expremiér Peter Pellegrin…