Matovič: Odídenci? Áno, u nás treba o mandát zabojovať. Teším sa, ako Fico ´utopí´ v ringu vlastnú stranu

9. 6. 2019 17:10

Igor Matovič komentoval v nedeľnej relácii TA3 V politike odchod ďalšieho poslanca z jeho klubu v Národnej rade SR. Najnovším „rebelom“ je poslanec Alan Suchánek, no hovorí sa aj o odchode výraznej tváre strany Veroniky Remišovej.

Matovič: Odídenci? Áno, u nás treba o mandát zabojovať. Teším sa, ako Fico ´utopí´ v ringu vlastnú stranu
Foto: TASR
Popis: Igor Matovič

O mandát treba zabojovať

Hnutie OĽaNO funguje inak ako bežné politické strany a súčasní poslanci NR SR musia v ďalších voľbách o svoj mandát bojovať z konca kandidátky. To je podľa predsedu hnutia Igora Matoviča hlavný dôvod, prečo z klubu OĽaNO opakovane odchádzajú poslanci.

Najnovším odídencom je lekár Alan Suchánek, ktorý sa na spolupráci dohodol so stranou Spolu. Musíte sa prekrúžkovať zo 138. miesta. A zrazu dostanete ponuku od Miroslava Beblavého (Spolu), že na ich kandidátke bude piaty a možno budete ministrom zdravotníctva. Človek potom zvažuje,“ vysvetlil Matovič.

V prípade Suchánka zrejme zaúradoval aj fakt, že vedúcou osobnosťou zdravotníckeho tímu OĽaNO sa stal iný lekár – Marek Krajčí. Suchánek potom rok spolupracoval s Beblavým, čo napovedalo o jeho ďalšom politickom smerovaní.

Diskutovaným odídencom z hnutia OĽaNO bol v minulosti Richard Vašečka, ktorý vstúpil do KDH a krátko na to sa dokonca pokúšal o pozíciu predsedu hnutia. „Jeho odchod nás mrzel, lebo sme ho mali radi. Niekto mu však nahovoril, že má zabojovať o predsedu KDH.

A teraz je už v tretej strane v priebehu roka, čo nie je šťastné,“ povedal Matovič a dodal, že on sám nesúhlasil s tým, aby od Alojza Hlinu prebral vedenie hnutia.

Na tlačovej besede vtedy podporil Hlinu, Vašečkov postup odsúdil a nazval ho „dýkou do chrbta“. Šumy o odchode z hnutia sa točia aj okolo Remišovej, ktorá je spolu s Matovičom hlavnou tvárou hnutia.

„Veronika Remišová by sa určite prekrúžkovala z konca kandidátky. Je snaživá, dobrá, platná členka tímu a ľudia by nechceli, aby odišla. Aj jej blízki kolegovia sú však už trochu sklamaní z toho, že ona sama opakovane hovorí o možnosti odchodu. Je načase to rozseknúť. Či už na jednu, alebo na druhú stranu,“ je presvedčený.

Napriek týmto problémom si Matovič za politikou strany stojí. „Je to sito na charaktery. Pozrite sa napríklad na Gábora Grendela. On dostal veľmi dobrú ponuku od Andreja Kisku, no čestne sa postavil a povedal nie.

Bez Matoviča by v politike nebol a zvedie súboj z konca kandidátky,“ povedal. Podobný postup ocenil aj u Petra Polláka či Jána Mičovského, ktorí do takejto skúšky išli.

 

Spolupráca so Smerom

Na adresu Smeru – SD Matovič povedal, že by bolo pre Slovensko dobré, keby ho do volieb viedol súčasný predseda Robert Fico. Ten podľa jeho slov stranu v predvolebnom ringu "naozaj utopí".

Hoci je premiér Peter Pellegrini sympatickejší, skonštatoval, že dlhé roky kryl Smer – SD. Vylúčil tak spoluprácu aj s ním a prípadnými ďalšími "potomkami" strany.

Koaličná dohoda

V budúcnosti nechce liberálne Slovensko ako napríklad Progresívne Slovensko. „OĽaNO bude vyžadovať, aby sa nekradlo a odvážne bude za to, aby sa nezrušili sociálne opatrenia, ktoré schválila terajšia vláda," poznamenal s tým, že bude dozerať aj na ich chyby.

Ak to budú akceptovať aj progresívci, vie si predstaviť koaličnú spoluprácu.

Na snímke zakladateľ iniciatívy Progresívne Slovensko Ivan Štefunko Zdroj: TASR

Nemyslí si, že by takáto koalícia stroskotala na hodnotových otázkach. Zdôraznil, že Slovensko má parlamentnú demokraciu a pri zákonoch týkajúcich sa hodnotových otázok rozhodne parlament.

Kritika Andreja Danka

V súvislosti so zahraničnopolitickou orientáciou Slovenska kritizoval predsedu SNS Andreja Danka. Ten sa podľa neho v Rusku správal ako vazal. Zároveň však zdôraznil, že Rusko je dôležitý partner pre Slovensko, netreba sa mu však podlizovať.

Autor: tk

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Fico: Spájanie opozičných strán? Pozemková mafia, drogy, Gorila. Nič iné, len spôsob ochrany pred sebadeštrukciou

15:54 VIDEO Fico: Spájanie opozičných strán? Pozemková mafia, drogy, Gorila. Nič iné, len spôsob ochrany pred sebadeštrukciou

Spájanie opozičných strán v prostredníctvom dohody o neútočení považuje predseda vládneho Smeru-SD R…