Matečná by mala prijať len farmárov. Nie však žiadnych predstaviteľov neziskoviek, ktorí sa okolo tmolia, vyhlásil Pellegrini

    0
    Protestujúci farmári pred úradom vlády v Bratislave. (Autor: TASR)

    “Vnímam situáciu veľmi pozorne, ktorá sa dnes deje. Na základe toho som požiadal podpredsedníčku vlády, aby zmenila svoj dnešný program, pretože mala dohodnutú medzinárodnú návštevu a stretnutie s (rezortným) kolegom z Českej republiky, dokonca aj s prijatím u pána (českého) premiéra,” priblížil slovenský premiér.

    “Pani ministerka na základe našej dohody mení svoj program, vracia sa naspäť so Slovenskej republiky. Požiadal som ju zároveň, aby ako podpredsedníčka vlády a rezortná ministerka prijala zástupcov, ktorí reprezentujú iniciatívu (poľnohospodárov),” informoval.

    Predseda vlády zdôraznil, že Matečnú požiadal, aby “sa stretla len s farmármi, s reálnymi ľuďmi, ktorí na pôde podnikajú”. “Pretože vidím, že okolo týchto ľudí (farmárov) sa už 'tmolí a motá' veľmi veľa ľudí, ktorí s poľnohospodárstvom nemajú vôbec nič, zastupujú rôzne neziskové organizácie a sú z nejakého pohľadu v proteste 'zamontovaní' úplne inak. Pani podpredsedníčka vlády by mala dnes prijať farmárov, opakujem len farmárov. Nebude prijímať žiadnych predstaviteľov neziskového sektora, ktorí nemajú s farmárčením vôbec nič. Na základe výsledkov ich rokovania potom ja zvážim svoj ďalší postup,” dodal Pellegrini.

    Pre kauzy farmárov sa zriadi špeciálny tím 

    Pellegrini sa zároveň dohodol s ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD), že bude zriadená špeciálna skupina na vyšetrovanie káuz farmárov. Ako povedal, skupina bude zložená z predstaviteľov Policajného zboru SR a Generálnej prokuratúry SR.

    „Skupina sa bude venovať všetkým otvoreným kauzám, ktoré sú dnes na stole a prezentovali ich nespokojní farmári,” povedal Pellegrini. Podľa jeho slov bude skupina prechádzať prípad po prípade, pričom dozorovať bude všetko generálna prokuratúra. „Na záver budeme žiadať informácie, ako dopadla táto kontrola a ako dopadli jednotlivé prípady, o ktorých farmári informujú,” vysvetlil.

    Podľa premiéra si však treba uvedomiť, že nejde o prípady, o ktorých sa hovorí dnes a vznikli v týchto dňoch. „Sú to staré krivdy, ktoré trápia farmárov už niekoľko rokov, musíme sa teda vysporiadať s históriou a minulosťou,” dodal.

    Farmári prišli v utorok 19. júna do Bratislavy z východného Slovenska. Protestnou jazdou chcú apelovať na urýchlené riešenie ich vlečúcich sa problémov, ktoré spísali v Košickej výzve. Z nej považujú za kľúčové vytvorenie špecializovaného vyšetrovacieho tímu, ktorý prešetrí prípady utláčaných farmárov, ďalej zabezpečenie toho, aby Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vyplácala dotáciu len subjektu, ktorý má k pôde právny vzťah. Za kľúčové považujú tiež vytvorenie korektných a transparentných pravidiel prideľovania pôdy. Počas protestu budú tiež upozorňovať na dôležitosť malých a stredných farmárov.

     

    - Reklama -