Masívne nepokoje v Gaze pokračujú. Izraelskí vojaci zranili stovky protestujúcich Palestínčanov

13. 4. 2018 18:40

Najmenej 363 Palestínčanov utrpelo v piatok zranenia pri zásahoch izraelskej armády pozdĺž hranice s pásmom Gazy. Protestujúci Palestínčania utrpeli buď strelné zranenia alebo sa nadýchali slzotvorného plynu.

Masívne nepokoje v Gaze pokračujú. Izraelskí vojaci zranili stovky protestujúcich Palestínčanov
Foto: TASR
Popis: Palestínski zdravotníci evakuujú zraneného demonštranta počas zrážok s izraelskými vojakmi na hranici Izraela v pásme.
reklama

Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva v Gaze. Masové palestínske protesty pri hraniciach pásma Gazy s Izraelom prebiehajú už tretí piatok po sebe. 

V piatich stanových táboroch, niekoľko stoviek metrov od pohraničného oplotenia, sa v piatok opäť zhromaždili tisícky Palestínčanov. K zraneniam došlo, keď sa k hraničnému plotu priblížili menšie skupiny demonštrantov, ktoré pálili izraelské vlajky, hádzali kamene a podpaľovali pneumatiky. 

Izraelská armáda na pokusy o narušenie hranice reagovala ostrou paľbou a použitím slzotvorného plynu. Od konca marca pri zásahoch izraelských vojakov zahynulo už 27 Palestínčanov a stovky utrpeli zranenia.

Humanitárne organizácie tvrdia, že predpisy izraelskej armády týkajúce sa použitia ostrej streľby sú nezákonné, pretože vojaci môžu použiť zbrane aj proti neozbrojeným demonštrantom. Podľa Izraela vojaci strieľajú len na hlavných "podnecovateľov" nepokojov, čo sú spravidla členovia militatných skupín.

Radikálne hnutie Hamas, ktoré vládne v Gaze, avizovalo niekoľkotýždňové protesty proti desať rokov trvajúcej blokáde pásma Gazy. Požaduje tiež, aby sa palestínski utečenci a ich potomkovia mohli vrátiť do svojich pôvodných domovov na území dnešného Izraela.

Izrael obviňuje Hamas z pokusov o narušenie hranice pod pláštikom protestov, čomu je izraelská armáda odhodlaná zabrániť za použitia všetkých prostriedkov. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Národniari vyzývajú prezidentku, aby neodkladne konala v súvislosti s Istanbulským dohovorom

20:04 Národniari vyzývajú prezidentku, aby neodkladne konala v súvislosti s Istanbulským dohovorom

Poslanci Národnej rady (NR) SR z klubu SNS vyzvali prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby v súvislosti …