Masaker Palestínčanov v Gaze: Zomrelo osemmesačné dievčatko. USA zablokovali návrh na jeho nezávislé vyšetrovanie

15.5.2018 8:59

Spojené štáty zablokovali v noci nadnes v Bezpečnostnej rade OSN návrh na zaujatie spoločného stanoviska k násiliu v pásme Gazy. V návrhu bola zahrnutá aj požiadavka na nezávislé vyšetrovanie okolností vlny násilia, pri ktorom v pondelok prišlo o život najmenej 59 Palestínčanov. Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na diplomatické zdroje.

Masaker Palestínčanov v Gaze: Zomrelo osemmesačné dievčatko. USA zablokovali návrh na jeho nezávislé vyšetrovanie
Foto: TASR
Popis: Palestínski zdravotníci evakuujú zraneného demonštranta počas zrážok s izraelskými vojakmi na hranici Izraela v pásme.

Na 59 sa zvýšil počet obetí vlny násilia v pohraničnej oblasti pásma Gazy po tom, čo po nadýchaní sa slzotvorného plynu zomrelo osemmesačné dievčatko. Uviedla to v utorok agentúra DPA.Palestínske ministerstvo zdravotníctva spresnilo, že dieťa sa zadusilo po tom, čo izraelskí vojaci zasiahli slzotvorným plynom proti palestínskym demonštrantom.

Palestínčania budú v utorok v Gaze pochovávať svojich mŕtvych, ktorí prišli o život počas pondelkových násilných stretov s izraelskými vojakmi, informuje agentúra AP.

Organizátori protestov oznámili, že utorok bude dňom vyhradeným pre pohreby a naznačili, že v najbližších hodinách neplánujú ďalšie protesty v pohraničnom pásme. Izraelské médiá informovali, že niektoré stany, kde ktorými sa palestínski demonštranti zhromažďovali na hraniciach s Izraelom, boli odstránené.

Palestínčania si v utorok zároveň pripomínajú 70. výročie vzniku Izraela. Tento deň označujú  výrazom "nakba" (katastrofa), pretože počas izraelskej vojny za nezávislosť prišli o svoje domovy státisíce palestínskych Arabov.

USA v OSN zablokovali návrh na vyšetrenie

Spojené štáty zablokovali v noci nadnes v Bezpečnostnej rade OSN návrh na zaujatie spoločného stanoviska k násiliu v pásme Gazy. V návrhu bola zahrnutá aj požiadavka na nezávislé vyšetrovanie okolností vlny násilia. 

Bezpečnostná rada mala o návrhu pôvodne diskutovať v utorok, pričom o situácii mal informovať aj osobitný koordinátor OSN pre Blízky východ Nikola Mladenov.

V pásme Gazy a Predjordánsku medzitým začal trojdňový smútok za obete násilia. Palestínsky prezident Mahmúd Abbás vyhlásil na utorok generálny štrajk. 

Desaťtisíce Palestínčanov protestovali pri pohraničnom plote v pásme Gazy proti blokáde a za právo návratu na dnešné štátne územie Izraela, pripomína DPA. Masové protesty by mali vyvrcholiť v priebehu utorka.

Masívne zrážky medzi izraelskou armádou a Palestínčanmi vypukli v pohraničnom pásme Gazy v pondelok. Izraelskí vojaci zastrelili najmenej 59 Palestínčanov. Zranenia podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva utrpelo najmenej 2770 ľudí, pričom 1370 malo strelné zranenia.

Autor: Redakcia, TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Akoby sa niekam stratila hrdosť na toto mesto, hovorí kandidát na primátora Petruško. Uvítal by, keby sa Košice stali mestom na celý život

15:00 Akoby sa niekam stratila hrdosť na toto mesto, hovorí kandidát na primátora Petruško. Uvítal by, keby sa Košice stali mestom na celý život

ROZHOVOR Zviditeľnil naše mesto tak ako nik pred ním – hovorí o Richardovi Rašim jeho zástupca na ko…