Marušiak: Smer musí uvažovať o tom, že sa raz stane opozičnou stranou

5. 11. 2017 11:25

Sobotňajšie (4.11.) voľby do VÚC sa skončili porážkou ĽSNS, ako aj porážkou vládnucej strany Smer-SD, ktorá si udržala len posty dvoch predsedov krajov. Skonštatoval to politológ Juraj Marušiak, podľa ktorého sú výsledky volieb prekvapením. On sám očakával, že bude zachovaná kontinuita oproti dovtedajšiemu stavu.

Marušiak: Smer musí uvažovať o tom, že sa raz stane opozičnou stranou
Foto: TASR
Popis: Juraj Marušiak, politológ

„V každom prípade sa týmto mení politická mapa Slovenska,“ uviedol vedecký pracovník Ústavu politických vied SAV pre TASR. „Je to pre Smer-SD naozaj nečakané. Domnievam sa, že sa príliš spoliehal na to, že voličské hlasy má viac-menej isté, garantované,“ poukázal Marušiak. Tvrdí, že najsilnejšia vládna strana bude musieť uvažovať o zmenách vo svojej politike, aj tej personálnej.

„Bude musieť uvažovať aj o tom, že sa môže stať jedného dňa, po pomerne dlhom období vládnutia, opozičnou stranou,“ predznamenal politológ. Domnieva sa, že výsledok volieb skomplikuje život súčasnej vládnej väčšine. “Doteraz vláda prebiehala pri dobrých vzťahoch s väčšinou predsedov samosprávnych krajov. Teraz veľkú časť regiónov bude mať nová vláda v opozícii,“ doplnil.

Fotogaléria: - Po voľbách do VÚC 2017

Kandidát na predsedu Košického samosprávneho kraja...
Juraj Droba (SaS) počas osláv víťazstva volieb pre...
Richard Sulík a Juraj Droba
Erika Jurinová reaguje na zverejnené neoficiálne v...
Erika Jurinová po zverejnení neoficiálnych výsledk...
Jozef Viskupič ako tieňový minister kultúry

Na margo úspechu spojenej pravice, ktorá získala päť predsedov samosprávnych krajov, Marušiak uviedol, že si nemyslí, že samotná pravica očakávala takýto výsledok. Prehru Smeru-SD podľa neho podmienilo, že sa spoliehal vo viacerých krajoch na už opotrebovaných kandidátov, ktorí boli vo funkciách niekoľko volebných období. „Smer-SD doplatil aj na úpravu volebnej legislatívy, ktorú sám presadil, keď zrušil druhé kolo volieb. V ňom by mohol nepriaznivú situáciu ešte zvrátiť,“ doplnil.

Neúspech lídra ĽSNS Mariana Kotlebu, ktorý neobhájil post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, Marušiak vníma ako čiastočné zvrátenie trendu nástupu krajnej pravice v Európe. „Ukázalo sa, že mobilizácia voličov bola úspešná a, samozrejme, že bola aj nutná,“ uviedol politológ na margo snáh demokratickej časti politického spektra. „Na druhej strane považujem za veľmi zlú tendenciu, že práve líder takejto strany, akou je ĽSNS, sa stal hlavnou témou krajských volieb,“ uzavrel politológ.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Najvyšší súd rozhodol o sťažnosti Zsuzsovej a Szabóa proti väzbe: Nekompromisný verdikt

14:58 Najvyšší súd rozhodol o sťažnosti Zsuzsovej a Szabóa proti väzbe: Nekompromisný verdikt

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR zamietol sťažnosti Aleny Zsuzsovej a Tomáša Szaboá voči predĺženiu vä…