Markéta Šichtařová vyskúšala test, ktorým sa odhaľujú fake news. Šokovalo ju, čo si v ňom prečítala

2. 11. 2019 23:59

Ekonómka Markéta Šichtařová si všíma, že ľudia si medzi sebou hovoria, že sú vraj mediálne negramotní a že sú vraj ľahkou obeťou fake news. Nepožadujú však žiadne rozumné vysvetlenie. Tento týždeň jej pozornosti neunikla správa, že žiaci základných škôl sú mediálne negramotní a v testoch kritického myslenia v školách prepadli. Jeden taký manipulatívny test si preto sama vyskúšala a bola doslova zhrozená. Údajný boj s fake news navyše skĺzol do ohrozenia slobody, píše vo svojom blogu na serveri idnes.cz.

Markéta Šichtařová vyskúšala test, ktorým sa odhaľujú fake news. Šokovalo ju, čo si v ňom prečítala
Foto: TASR
Popis: Ekonómka Markéta Šichtařová

„Dá sa povedať, že čo položka v onom teste, to rozkydnuté, vágne formulované zadanie a rovnako rozkydnutá otázka a odpoveď. Nebolo položky, na ktorú by sa dalo bez výhrad odpovedať ÁNO / NIE. Jednička alebo nula. Čo kvízová otázka, to perla. A niektoré vydali aj za diamanty. Jeden príklad za všetky,“ opisuje kriticky test ekonómka Šichtařová.

Konkrétne približuje zadanie testu. „Zadanie: ,Prečítajte si nasledujúci výrok a rozhodnite, či je pravdivý, alebo nie.‘ Výrok: Predseda Českej pirátskej strany Ivan Bartoš v roku 2014 vyhlásil, že keď ľudia hlasovali v referende o pristúpení ČR k EÚ, bola povinnosť prijať euro súčasťou otázky. ÁNO / NIE.“

Ivan Bartoš

Ivan Bartoš  Zdroj: TASR

Už samotné zadanie je však podľa jej slov chybne formulované. „Pýta sa opytujúci, či Ivan Bartoš svoje tvrdenie vypustil z úst? Matematická výroková logika by zadanie pochopila presne tak. A potom by odpoveď znela ,ÁNO – túto vetu skutočne vyslovil‘. Lenže, aké to prekvapenie, kvíz sa pýta na niečo iné. Nepýta sa, či Bartoš slová vyriekol; pýta sa, či hovoril pravdu. To máme prvú manipuláciu,“ zdôrazňuje ekonómka.

Uvádza, že presné znenie otázky v referende bolo takéto: „Súhlasíte s tým, aby sa Česká republika stala podľa zmluvy o pristúpení Českej republiky k Európskej únii členským štátom Európskej únie?“ Na hlasovacom lístku nebolo teda o eure ani slovo. „Matematická výroková logika by teda velila odpovedať ,ÁNO – Bartošov výrok bol pravdivý‘,“ dodáva Šichtařová.

„Aké to však prekvapenie, keď tvorcovia testu chcú počuť odpoveď presne opačnú: ,NIE – Bartošov výrok pravdivý nebol. Išlo o fake news.‘ Tvorcovia testu totiž – správne – tvrdia, že so vstupom do EÚ akceptovala Česká republika aj budúce prijatie eura. (...) Lenže kvíz sa na to nepýta,“ podotýka Šichtařová s tým, že test sa pýta na to, ako bola formulovaná otázka na hlasovacom lístku. „Nepýta sa, čo z otázky vyplývalo pre budúci právny systém,“ dopĺňa. Označuje to teda za manipuláciu číslo dva.
 
Pripomína skutočnú definíciu fake news, že ide o úmyselné šírenie dezinformácií s cieľom zmanipulovať príjemcu. „Nech už je kvízová otázka mienená akokoľvek a nech už by povedal Bartoš čokoľvek – kto si tu osobuje právo tvrdiť, že nešlo o jeho názor či o omyl? Kto má tú nebotyčnú drzosť tvrdiť, že išlo o ,cielené ovplyvňovanie príjemcu‘? Tvrdím, že toto podsúvanie domnelého zámeru je manipuláciou číslo tri,“ pokračuje Šichtařová.

Test, ktorý mal údajne odhaľovať neschopnosť kritického myslenia ľudí, ktorý mal odhaľovať fake news, podľa názoru ekonómky sám na fake news ašpiruje. Ako píše, spĺňa totiž všetky definičné znaky: po prvé šíri nepravdy, po druhé ich šíri zámerne a po tretie zrejme šíri nepravdy so zámerom zmanipulovať deti.

„Pokiaľ teda testovaný žiak myslel svojou vlastnou hlavou, mal dostatok informácií a aplikoval na ne prísnu matematickú logiku – musel z testu vyjsť ako idiot, ktorý nerozozná fake news,“ myslí si Šichtařová.

„Žijeme jednoducho vo svete, kde ľudia preberajú správy, ktoré považujú za pravdivé, ale niekedy pravdivé nie sú,“ konštatuje. Súčasný boj s fake news je podľa nej do veľkej miery bojom s politickými oponentmi, nie bojom za pravdu. „Ešte inak povedané – údajný boj s fake news podľa mňa už skĺzol do ohrozenia slobody,“ uzatvára ekonómka.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko po takmer dvoch rokoch od vraždy Kuciaka prelomil mlčanie. Akú prosbu adresoval  vtedajšiemu premiérovi Ficovi

14:11 Danko po takmer dvoch rokoch od vraždy Kuciaka prelomil mlčanie. Akú prosbu adresoval vtedajšiemu premiérovi Ficovi

Predseda SNS Andrej Danko po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej prosil…