Marček nazval poslaneckých kolegov Sorosovými agentmi. Tí označili jeho cestu na Krym za hanbu

8.8.2018 14:30

Zahraničný výbor Národnej rady SR prijal stanovisko, ktorým odmietol legitimizáciu anexie a okupácie Krymu návštevami ústavných činiteľov SR. Poslanci výboru tak urobili po tom, čo nezaradený poslanec Peter Marček prednedávnom navštívil Krym. Poslanci za SNS a Smer-SD sa z rokovania ospravedlnili.

Marček nazval poslaneckých kolegov Sorosovými agentmi. Tí označili jeho cestu na Krym za hanbu
Foto: TASR
Popis: Poslanec NR SR Peter Marček (nezaradený) počas rokovania Zahraničného výboru NR SR
Zahraničný výbor NR SR v súlade so spoločnou pozíciou členských krajín EÚ a Severoatlantickej aliancie neuznáva výsledky nelegálneho referenda na Kryme z marca 2014. Pripojenie polostrova k Ruskej federácii porušilo základné princípy medzinárodného práva a narušilo zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny," píše sa tiež v uznesení výboru.
 
Viacerí poslanci sa v rozprave zhodli, že cesta poslanca je len "jeho hanbou", pretože reprezentuje svojich voličov, nie NR SR. Uznesenie prijali väčšinou, zdržal sa len jeden z prítomných poslancov. Z pôvodného znenia uznesenia tiež na návrh nezaradeného poslanca Zsolta Simona vypadlo, že výbor podporuje vyhlásenie ministerstva zahraničných vecí a spojenie "bez súhlasu ukrajinských orgánov".
 
Rokovania výboru sa zúčastnil aj Marček, ktorý na ňom prezentoval stanovisko, že "historicky Krym patril, patrí a bude patriť Rusku". Ostatní poslanci, ktorí sa chceli súkromnej cesty na Krym zúčastniť, sa podľa neho zľakli mediálnej bubliny, ktorá okolo nej vznikla. Predsedníčku výboru Katarínu Cséfalvayovú (Most-Híd) a spravodajcu návrhu Martina Klusa (SaS) tiež nazval Sorosovými agentmi. Následne z rokovania odišiel.
Členovia Zahraničného výboru NR SR Zdroj: TASR
 
Neúčasť poslancov za koaličné strany SNS a Smer-SD Cséfalvayová komentovala slovami, že sa všetci ospravedlnili a ona neskúmala, prečo neprišli. Nechcem to súdiť, je leto a dovolenkové obdobie, je možné, že ochoreli alebo sú na dovolenke," povedala.
 
Podpredseda výboru Jaroslav Paška (SNS) v utorok (7. 8.) na svoj facebookový profil napísal, že zvolanie mimoriadnej schôdze výboru poukázalo na "bezzásadovosť a falošnosť viacerých aktérov slovenskej zahraničnej politiky", keďže výbor sa v minulosti nezaoberal cestou niektorých poslancov do Kosova, ktorého legitimitu Slovensko neuznáva.
 
Výbor sa tiež uzniesol, že Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pošle otázky o podozrení z únosu vietnamského podnikateľa s použitím slovenského vládneho špeciálu. Týkať sa majú komunikácie s Poľskom okolo preletu špeciálu nad jeho územím. Na jedno z ďalších rokovaní výboru chcú tiež poslanci pozvať ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (Smer-SD).
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Facebook odstránil vyše 1900 stránok, účtov a skupín spojených s Ruskom

0:00 Facebook odstránil vyše 1900 stránok, účtov a skupín spojených s Ruskom

Administrátori sociálnej siete Facebook odstránili ďalších 1907 stránok, účtov a skupín ktoré mali v…