Máme dva roky na záchranu spoločnosti, inak kapitalizmus zmetie revolúcia. A to hovorí miliardár

13. 4. 2019 17:05

Americký miliardár Ray Dalio uviedol, že priepasť medzi bohatými a chudobnými už narástla do takých rozmerov, že nás do pár rokov čaká vzbura chudobných a revolúcia.

Máme dva roky na záchranu spoločnosti, inak kapitalizmus zmetie revolúcia. A to hovorí miliardár
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka.

Priepasť sa zväčšuje

O zväčšujúcej sa priepasti medzi bohatými a chudobnými hovoria najčastejšie ľavicoví politici. Tentoraz sa však varovanie o blížiacej sa revolúcii ozvalo z kruhov, z ktorých by to možno nikto nečakal. Americký miliardár Ray Dalio tvrdí, že ak politici rýchlo nezakročia a nepokúsia sa s narastajúcou priepasťou medzi bohatými a chudobnými niečo urobiť, chudobní ľudia sa vzbúria. Príde revolúcia. A príde skoro. Informuje o tom server Info.cz.

Kapitalizmus už dávno nie je systémém rovnakých príležitostí pre každého

„Zostávajú nám už len dva roky na to, aby sme zachránili našu spoločnosť,“ uviedol Dalio v eseji, ktorú zverejnil na sociálnej sieti LinkedIn. „Mnoho rokov som pozoroval, ako sa kapitalizmus vyvíja spôsobom, ktorý dnes pre väčšinu Američanov nie je dobrý,“ pokračoval Dalio s tým, že súčasný kapitalizmus už dávno nie je systémom rovnakých príležitostí pre každého, akým býval kedysi.

Súčasný kapitalizmus podľa neho dovoľuje bohatým bohatnúť a chudobných vrhá do čoraz väčšej chudoby. Jedno percento najbohatších Američanov vlastní viac ako polovicu tamojšieho súkromného majetku.

Bohatí ľudia sa uzatvárajú do svojho sveta

To vedie k tomu, že najbohatší ľudia platia svojim deťom prestížne školy. A platia im ich aj vtedy, keď na ich úspešné absolvovanie nemajú ratolesti dosť rozumu. Chudobnejšie nadané deti majú oproti tomu smolu. Na také školy sa skrátka nedostanú. Bohatí ľudia sa tak vlastne uzatvárajú do svojho sveta. Ale chudobným jedného dňa dôjde trpezlivosť.

„Teraz sa nachádzame v zlomovom bode, keď sa aj ľudia s rôznymi ideologickými názormi musia dať dohromady a prepracovať systém tak, aby sa koláč rozdelil spravodlivejšie. V opačnom prípade zažijeme obrovský konflikt a revolúciu, ktorá ublíži úplne všetkým a prispeje aj k zmenšeniu koláča,“ varoval Dalio.

Treba vyššie zadanenie bohatých ľudí

A aký recept ponúka? Majetok treba po novom prerozdeliť vyšším zdanením bohatých ľudí. Takto získané peniaze má štát vložiť do sociálnych programov, skrze ktoré sa aj tým menej majetným ľuďom umožní vyniknúť. Nie je bez zaujímavosti, že nielen v USA, ale aj v Nemecku a ďalších krajinách nemálo boháčov volá po tom, že by chceli viac zdaniť sami seba a chceli by prispieť k udržaniu súdržnosti spoločnosti.

Celý článok nájdete na webe Info.cz.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

16:17 VIDEO Koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

Lídri opozičných strán sa vo štvrtok na spoločnej koalícii nedohodli.