Mama Merkel alebo bývalý šéf Európskeho parlamentu? Je vraj jedno, kto bude vládnuť Nemecku. Migračná politika sa v najbližších rokoch aj tak nezmení

1.2.2017 19:00

Migranti z Blízkeho východu, severnej Afriky a ďalších regiónov sa nemusia obávať, že by im Nemecko po zmene vo vedení krajiny zavrelo dvere pred nosom. Tento rok čakajú Nemcov voľby a proti Angele Merkelovej, prezývanej migrantmi familiárne „mama Merkel“, sa postaví bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Nech už vyhrajú sociálni, alebo kresťanskí demokrati, nič sa vraj nezmení, pretože agenda oboch najsilnejších kandidátov je takmer totožná. Merkelovej CDU a Schulzova SPD teraz vládnu bok po boku.

Mama Merkel alebo bývalý šéf Európskeho parlamentu? Je vraj jedno, kto bude vládnuť Nemecku. Migračná politika sa v najbližších rokoch aj tak nezmení
Foto: TASR
Popis: Angela Merkelová (CDU) a Martin Schulz (SPD)

Do súboja proti nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, ktorú odporcovia migrantov preklínajú za jej politiku otvorených dverí voči migrantom, sa postaví niekdajší šéf europarlamentu Martin Schulz. Ostrieľaného politika postavili na čelo predvolebnej kampane nemeckí sociálni demokrati z SPD, ale podľa amerického think-tanku Gatestone Institute sa na nemeckej politickej scéne nebude v nasledujúcich rokoch nič dramaticky meniť, nech už voľby dopadnú akokoľvek.

Voľby čakajú spolkovú republiku 24. septembra, ale už teraz je podľa analytikov viac než jasné, že obaja kandidáti sú prakticky identickou voľbou. Schulz aj Merkelová totiž trvajú na posilňovaní právomocí Európskej únie na úkor národných vlád a sú odhodlaní ponechať migrantom otvorené dvere, tak ako to od začiatku migračnej vlny presadzuje nemecká kancelárka.

Okrem migračnej politiky majú obaja horúci kandidáti na kancelársku stoličku rovnako pozitívny názor aj na presadzovanie multikulturalizmu či tvrdé zásahy proti odporcom migrácie z krajne pravicových zoskupení.

Najnovšie prieskumy zatiaľ ukazujú, že kresťanskí demokrati (CDU) na čele s Angelou Merkelovou majú pred Schulzovou SPD niekoľkopercentný náskok. Kým Merkelovej strana sa napriek kritike a poklesu preferencií teší podpore 32,5 % nemeckých voličov, sociálnych demokratov by volilo 26 % opýtaných.

Schulz, ktorý bol vyše 20 rokov členom a neskôr aj predsedom Európskeho parlamentu, prežil väčšinu svojej politickej kariéry v Bruseli a vedenia SPD sa neoficiálne ujal 29. januára tohto roka, keď Sigmar Gabriel ohlásil, že pre klesajúcu popularitu odstupuje z vedenia strany.

Zmena v nedohľadne

Sociálni demokrati (SPD) sú od roku 2013 partnerskou stranou Merkelovej kresťanských demokratov (CDU) a podľa Gatestone Institute je preto nepravdepodobné, že by po prípadnom nástupe Martina Schulza do funkcie kancelára a výmene Angely Merkelovej na čele krajiny nastali nejaké dramatické zmeny v nemeckej politike, či už na domácej, alebo zahraničnej scéne.

Samotný Shulz o sebe neskromne vyhlasuje, že je najlepšou náhradou za súčasnú kancelárku. „Pracoval som s Angelou Merkelovou dlhšie než ktokoľvek mimo jej strany. Študoval som ju a spoznal sa s ňou,“ uviedol 61-ročný politik v rozhovore pre nemecký Der Spiegel.

Nejde však iba o to, kto vo voľbách v Nemecku zvíťazí. Tento rok je to totiž prvýkrát od konca druhej svetovej vojny, keď by si do Bundestagu mohli sadnúť aj krajní pravičiari z antiimigračnej AfD (Alternative für Deutschland). Napriek vnútrostraníckym sporom a obvineniam z antisemitizmu sa preferencie strany pohybujú na úrovni 13 %.

Aj keď sú voľby v Nemecku až o niekoľko mesiacov, Schulz už pred straníckym zasadnutím SPD vyhlásil, že plánuje v prípade víťazstva vo voľbách zvyšovať dane bohatým a chce bojovať proti narastajúcej podpore AfD, ktorú považuje za extrémistickú. Rovnako chce pokračovať vo vynucovaní prerozdeľovania migrantov a hrozí okresaním dotácií krajinám, ktoré ich odmietnu prijať tak ako Slovensko či Maďarsko.

Schulz je ďalej odhodlaný za každú cenu chrániť Európsku úniu a zabrániť jej rozpadu. Európsky federalizmus je jeho dlhodobým snom na posilnenie právomocí Únie a oslabenie suverenity členských krajín tak, aby sa väčšina moci preniesla do Bruselu. Ani žiadne ďalšie referendá o vystúpení z EÚ nie sú bývalému šéfovi europarlamentu po chuti a chce im zabrániť.

Kriticky sa na adresu Martina Schulza vyjadril nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Tak ako ktorýkoľvek iný nemecký politik stojí za Bruselom, ktorý je maskou pre odťažité a byrokratické európske elity. Odcudzenie medzi elitami a veľkými časťami populácie sa nedeje len v USA. V Nemecku je to rovnaké, voliči sa stále viac odvracajú od zavedených (politických) elít,“ píše denník.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top

Ďalšie články z rubriky

Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

14:35 Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

Pri voľbe nového policajného prezidenta sa podľa lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča nič nezmení a "st…